Пребиотиците и пробиотиците подпомагат организма в изграждането и поддържането на здравословна „колония” от бактерии и други микроорганизми, важни за здравето на червата и храносмилането. Тези хранителни компоненти осигуряват храна и създават среда, в която микроорганизмите могат да процъфтяват.
Още: Висок холестерол: Кои храни трябва и кои НЕ трябва да се ядат
Още: Витамин С: Какво и как да ядете, за да си го набавите
Пребиотиците присъстват в храни, богати на фибри, като плодове, зеленчуци и пълнозърнести продукти. Пробиотиците пък се срещат във ферментирали храни, включително кисело мляко, кисело зеле и темпе.
КУРКУМА СРЕЩУ СТОМАШНИ КИСЕЛИНИ
Пребиотиците служат като храна за бактерии и други полезни организми в червата. Могат да поддържат здравословна чревна флора, предлагайки по-добро здраве на храносмилателната система. Уви, по-малко са изследванията върху пребиотиците, но общото твърдение е, че те просто засилват ползите от пробиотиците и няма нужда да бъдат приемани като хранителна добавка, защото се усвояват най-добре под формата на храна.
Още: 8 естествени начина да понижите кръвната захар и да подобрите здравето си
Още: Лекар: 5 причини витамините да НЕ се усвояват от тялото
Пребиотиците играят роля за подобряване абсорбцията на калций, разграждането на въглехидрати и подпомага пробиотичния растеж.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!