Зъбите са неразделна част от човешкото тяло, те са необходими за ефективното функциониране на храносмилателната система. Заедно с човек и цялото тяло, зъбите страдат от различни заболявания и инфекции, а също така претърпяват промени, свързани с възрастта
Причини за стареене на зъбите
Зъбът е отделен орган от нашето тяло, както много други. Той е разнороден и се състои от няколко части, които стареят по различен начин. Външната част, която виждаме, се нарича емайл, под нея е дентин, а под дентина е пулпата на зъба. Емайлът и дентинът са по-податливи на промени, свързани с възрастта, отколкото други зъбни тъкани. Разбира се, стареенето им не се забелязва веднага, но в един момент усмивката може да разкрие възрастта, особено ако човек забрави да прави професионална хигиена на зъбите и периодично да посещава зъболекар.
Още: По-добра от всяка паста за зъби: 7 домашни начина за избелване на зъбите
Зъбите остаряват, защото скоростта на регенерация на тъканите се забавя. Освен това, с възрастта емайлът се износва, цветът и структурата му се променят: той става по-крехък и може да се напука.
Дори и най-малките пукнатини в емайла стават отлична врата за бактерии, върху тях се образува плака и зъбите започват да се развалят. Захапката може да се промени, а с нея и чертите на лицето. Визуално челюстта става „тежка“ и общата привлекателност се губи.
Други причини за стареене на зъбите включват намаляване на производството на колаген от тъканите на лицето и свързана с възрастта загуба на костна маса. Това се отразява на здравината на челюстните кости, състоянието на венците и костите и меките тъкани около зъбите.
Оказва се, че зъбите вече не се поддържат плътно и надеждно от венците, както преди. Постепенно корените на зъбите се оголват частично, причинявайки болка и проблеми с естетиката на усмивката.
Още: Какъв цвят червило да използвате, за да не изглеждат зъбите ви жълти?
Как да запазим зъбите до дълбока старост
Денталната грижа е непрекъснат процес. Редовната орална хигиена и посещението при зъболекар, дори и да няма оплаквания, са двата основни работни съвета.
· Основни принципи на грижата за зъбите
Мийте зъбите си правилно сутрин и преди лягане (поне три минути, с ръчна или електрическа четка за зъби, правилно подбрана паста за зъби).
Още: Как да си мием зъбите правилно – ето какви грешки допускаме
Използвайте конец за зъби и посещавайте редовно зъболекаря си. Лекарят определено ще забележи промените, свързани с възрастта, в началния етап и ще даде подходящи препоръки.
· Още два метода на работа
Простите и достъпни упражнения за лице са чудесни за забавяне на появата на промени, свързани с възрастта, ако се правят редовно, през цялото време. Упражненията, които са насочени към поддържане на лицевите мускули в тонус и борба с бръчките, косвено влияят както на състоянието на венците, така и на състоянието на зъбите.
Не забравяйте за правилното хранене - това е още един съвет от лекаря
Още: Колко на брой са млечните зъби
Храни, богати на калций, ще ви помогнат да поддържате не само зъбите си във форма, но и костната ви тъкан. А продуктите, богати на колаген, са изключително полезни за косата и ноктите, а освен това помагат за нормализиране на съня и подобряване на храносмилането.
Източник: "Д-р Питер"