Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как нощната смяна влияе на тялото?

14 февруари 2025, 17:25 часа

Нощните смени могат да доведат до нарушения на съня, сърдечни и имунни проблеми и стрес, предупреждава руският лекар Алексей Питинов. Той говори за последствията от работата през нощта и как да се намалят рисковете за здравето при такъв график. Ето какво съветва експертът. 

Последици за тялото от работата през нощта

Нощните смени нарушават циркадните ритми, които са отговорни за регулирането на производството на хормони, телесната температура и метаболизма. Нарушаването им може да доведе до безсъние, лошо качество на съня, хронична умора и затруднена концентрация, както и намалена продуктивност.

Учени: Нощните смени са по-опасни за мъжете, отколкото за жените

По време на нощните смени хората често нарушават диетата си, което може да доведе до гастрит, наддаване на тегло и проблеми с метаболизма. Освен това могат да възникнат затруднения с регулирането на кръвното налягане, което води до повишен риск от хипертония, инфаркт и инсулт.

Работата през нощта може да накара хората да страдат от липса на слънчева светлина и социални връзки. В съчетание с хроничната умора, това допринася за понижаване на настроението, раздразнителност, тревожност и дори депресия. Честата липса на сън и липсата на режим на сън имат отрицателен ефект върху имунната система; човек става по-податлив на инфекции и отнема повече време, за да се възстанови от заболяване.

Какво да хапвате, ако работите нощем?

 

Препоръки на експерта

Вредата от работата през нощта може да бъде намалена чрез поддържане на режим на сън, сън поне седем до осем часа на ден, следене на диетата ви, избягване консумацията на тежки храни през нощта и предпочитане на леки закуски от зеленчуци, плодове, кисело мляко и ядки.

След нощна смяна трябва да си дадете време за почивка и възстановяване. Не трябва да забравяме и адекватната физическа активност, тя помага в борбата със стреса и има положителен ефект върху качеството на съня.

Д-р Питинов също напомня, че е важно да следите здравето си и да се подлагате на редовни медицински прегледи.

Специалист със съвет как да опазим съня си, ако работим нощем

Още за последствията от липсата на нощен сън

При липса на сън това дава отражение и върху външния вид, ако спите по-малко от седем часа на ден. Признаците включват бледа кожа, която губи тонус и естествен блясък, тъй като липсата на сън намалява хемодинамиката.

Освен това тези, които не спят достатъчно, са склонни към наднормено тегло, причината за което е дисбаланс на хормоните грелин и лептин, които контролират чувството за глад и ситост. Когато не спите достатъчно, искате да ядете повече и чувството ви за ситост е нарушено. Поради това хората, които не спрят достатъчно, преяждат и ядат повече сладко.

Липсата на сън се отразява на качеството на живот, може да доведе до сериозни здравословни проблеми, води до намаляване на работоспособността и намалява концентрацията.

Защо е опасно да се работи нощна смяна?

Човек, който не спи достатъчно, не може да контролира емоциите си и става раздразнителен и агресивен. Умората забавя реакциите на човек. Още по-опасно е, че ако нощната смяна налага шофиране, може да се появят халюцинации или човек внезапно да заспи зад волана. 

Последиците от дълготрайните нарушения на съня оказват негативно влияние върху здравето. Редовната липса на сън може да доведе до сърдечно-съдови заболявания, затлъстяване, диабет, главоболие и депресия. Имунната система също е отслабена, възникват психични разстройства, настъпва физическо и психическо изтощение, активно се произвеждат хормони на стреса.

"Човек трябва да спи от 6 до 8 часа на ден. По време на сън настъпва регенерация на всички клетки в тялото и се възстановяват невроните на нервната система. Важно е не само да спите необходимия брой часове, важно е да го правите през нощта. По това време се произвежда хормонът мелатонин, който поддържа нормалния човешки живот. Произвежда се в най-големи количества между 12 и 2 сутринта. Следователно дневният сън не компенсира липсата на нощен сън", казва още експертът.

Нощната смяна

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес