Кашлицата е защитен рефлекс. Благодарение на нея чужди тела не попадат в дихателните пътища. Кашлицата може да се появи поради:
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
- храчки
- патогенна флора
- чужди тела
- прах
- дим
Също така се смята, че стресовите ситуации могат да провокират кашлица.
Още: Древен турски лек, който блокира кашлицата само след 2 лъжици
В медицината кашлицата се разделя на суха и мокра. Обикновено атаките, включително гадене и повръщане, се появяват със суха кашлица.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Ако се появи кашлица, трябва да се консултирате с лекар. Опитвайки се да я излекувате сами, рискувате да влошите състоянието си.
Какви може да са причините?
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Настинката невинаги може да е причината за кашлицата. Ако телесната температура е нормална, кашлицата може да показва началото на неинфекциозно заболяване. Възможните причини включват:
Още: Ако страдате от неприятна кашлица, този плод плюс мед ще ви избави от нея
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
- бронхит
- аденоиди
- алергии
- хъркане
- стомашни проблеми
7 начина как да успокоим най-бързо кашлицата през нощта
1. Пийте топла вода
Топлите напитки разреждат слузта, което улеснява преминаването й през дихателните пътища. Вместо топла вода можете да пиете и чай, компот или мляко с мед. Препоръчва се течността да се пие на малки глътки. Също така си струва да наблюдавате температурата - ако напитката е твърде гореща, можете да изгорите лигавицата на устата си.
Още: Колко видове кашлица има - ето по какво се различават
2. Заемете изправена позиция
Когато човек лежи, слузта се стича от носните синуси надолу по ларинкса и го дразни. Поради това кашлицата може само да се влоши. Ако това се случи, заемете седнало или легнало положение.
3. Овлажнявайте стаята
През зимата въздухът в стаята става сух, което само влошава състоянието: лигавиците изсъхват, рецепторите на дихателните пътища се дразнят. Ето защо през зимата често се препоръчва използването на овлажнител. Помага за поддържане на влажност на определено ниво. Най-оптималното е 60%.
Още: Осемте най-добри чая против упорита кашлица (СНИМКИ)
Ако нямате овлажнител в дома си, закачете мокър чаршаф. Влагата постепенно ще се изпари и въздухът в стаята ще стане по-малко сух.
4. Разходете се преди лягане
Свежият въздух е друг начин, ако не знаете как да облекчите кашлицата през нощта. Разходката преди лягане не само ще облекчи кашлицата ви, но и ще ви помогне да заспите по-бързо.
5. Създайте удобна стайна температура
Още: Рецепта за сироп, който помага за облекчаване на кашлицата
Оптималната температура на въздуха за спане е от 18 до 23 градуса. Това ще помогне за предотвратяване на нов пристъп на кашлица. Ако стаята е гореща или, обратно, студена, има голяма вероятност кашлицата да се повтори.
6. Опитайте се да дишате през носа си
Когато носът е запушен и не ни остава нищо друго освен да дишаме през устата, лигавицата на гърлото ни изсъхва. Започва усещане за гъделичкане, последвано от нови пристъпи на кашлица. Опитайте се да поставите капки в носа си или да правите инхалации, които ще улеснят дишането, тогава кашлицата ще ви притеснява по-малко.
7. Използвайте лекарства
Ефективен начин за борба с нощната кашлица е лекарството. Но те трябва да се използват само според предписанието на лекар. Специалист може да определи вида на кашлицата, нейната причина и едва след това да предпише лечение.
Източник: Sanatory-mashuk