От днес, 2 март започнаха Великденските пости. Все повече хора приемат предизвикателството да се лишат за известно време от животински продукти, но специалистите предупреждават, че това може да не е безопасно.
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Според Мария Русинова, специалист по хранене и диететика по време на пости е възможно да се храним здравословно и пълноценно.
„През този период, ако искаме да си набавим всички необходими аминокиселини, които нашият организъм не може да синтезира, трябва да комбинираме зърнени и бобови храни. Зърнените храни са продуктите на основата на пшеница – тестени изделия и хляб, а също така ориз, булгур, киноа и просо. Бобовите култури са боб, леща, грах, нахут и соя. Ако комбинираме зърнени и бобови култури, ще можем да си набавим всички незаменими аминокиселини, които се съдържат в месото. Освен това по време на пости, до колкото знам, Църквата допуска да се консумират морски дарове, миди, ракообразни, охлюви и други, които са източник на пълноценни протеини. Останалите продукти, които се консумират по време на пости, са зеленчуци под всякаква форма – сурови салати или сготвени постни ястия. Също така е добре да се приемат ядки и семена. Те могат да се консумират и под формата на т. нар. „тахани“, които представляват смлени ядки под формата на паста. Гъбите също се включват в менюто по време на пости“, каза Русинова в интервю за агенция Фокус.
Специалистът отбеляза, че постите се препоръчват за здрави хора без тежки хронични заболявания.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
„При здрави хора няма никакъв проблем да се спазват, дори е добре да бъдат ограничени месото и месните продукти за определен период от време. При динамичният начин на живот, който водим, ако се почувстваме изморени и не достатъчно тонизирани заради липсата на месо и месни продукти, може постите да се спазват за по-кратък период от време – само в началото и в края по 5 - 7 дни. Това е въпрос на избор, но ако човек е здрав няма никакъв проблем в спазването на пости, защото нашата диета е прекалено наситена с животински продукти. Храним се с месо всеки ден, понякога даже повече от веднъж на ден. В препоръките за здравословно хранене пише, че е хубаво да консумираме месо 3-4 пъти в седмицата, тоест препоръчва се поне два пъти в седмицата да хапваме риба и поне 1-2 дни да бъдат постни“, посочи Мария Русинова.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Тя допълни, че в някои дни може да се консумира риба, така че не би било натоварващо и нездравословно да се спазват пости.