Приемането на добавки с желязо без лекарско предписание може да бъде опасно. Прекомерното натрупване на този микроелемент в тялото е изпълнено с проблеми с черния дроб и стомаха. Ето защо най-доброто решение за предотвратяване на анемия е да получите необходимото желязо от диетата.
Още: Дефицитът на този витамин вдига лошия холестерол
Още: Лекар: Този любим плод регулира кръвната захар
Руският диетолог д-р Рустем Садиков споделя трик как да получите максимално желязо от храната дори и при нисък хемоглобин.
Хемоглобинът е протеин, който съдържа големи количества желязо и осигурява транспорта на кислород от белите дробове до всички тъкани, органи и системи. Недостигът на желязо може да възникне при хора от различна възраст и пол, но има определени групи, които са особено податливи на това, казва диетологът Рустем Садиков.
Как да помогнете на тялото си да абсорбира желязото по-добре?
За да извлечете максимална полза от вашата диета, вашият лекар съветва да ядете храни, богати на желязо, заедно с храни с високо съдържание на витамин С.
Още: Тези 4 навика ще укрепят имунната ви система и ще ви защитят през зимата
Още: Лекар: Яжте ги всеки ден, тези ядки балансират нивата на кръвната захар
Лекар: Тези хора страдат най-често от дефицит на желязо
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Пийте го всеки ден - този чай чисти съдовете от холестерола
Още: Лекар: Кои са "най-забранените храни" при високо кръвно?
"Добавете салата с червени чушки, домати и спанак към порция месо или риба – тази комбинация ще увеличи усвояването на желязото. Освен това има много витамин С в магданоз, броколи, брюкселско зеле и карфиол. Моля, имайте предвид, че по време на топлинна обработка витамин С се разрушава още при температура от 90 градуса. Затова яжте зеленчуците сурови", казва лекарят.
Друго правило, което ще помогне на тялото да получи повече желязо, е избягването на чай и кафе по време и непосредствено след хранене. Тези напитки съдържат полифеноли, за които проучванията показват, че блокират усвояването на желязото.
„Имайте предвид, че яденето на храни, богати на желязо, е само част от решението. Не забравяйте да се консултирате с лекар, който ще определи причината за недостига на желязо и ще предпише правилното лечение“, казва д-р Садиков.
Още: Стевия: Как влияе на кръвната захар - ползи и противопоказания за здравето
Още: Хормонален корем - симптом на тези заболявания
„Независимата и неконтролирана употреба на лекарства, съдържащи желязо, може да доведе до сериозни проблеми със стомаха, червата и черния дроб“, предупреждава лекарят.
Нисък хемоглобин: симптоми
„Най-честият симптом е умора и постоянна слабост, което е свързано с липса на енергия и кислород в тъканите. Замаяност и недостиг на въздух могат да се появят дори при малка физическа активност. Кожата става бледа, ноктите стават чупливи, косата отслабва и окапва”, казва експертът.
Ако се появят такива симптоми, трябва да се консултирате с лекар. Заедно с приема на лекарства, диета, богата на желязо, ще помогне за повишаване на нивата на хемоглобина.
Храни, които повишават хемоглобина
Месо. Говеждото, свинското и агнешкото са източници на хем желязо, същото, което се съдържа в хемоглобина и се усвоява най-добре от организма. Особено много от този микроелемент има в черния дроб и бъбреците.
Риба. Сьомгата, рибата тон и скумрията също съдържат хем желязо. Освен това те съдържат много други полезни микроелементи: калций, фосфор, магнезий, йод, както и омега-3 мастни киселини.
Пилешкото и пуешкото са източници на хем желязо, което повишава нивата на хемоглобина.
Бобови растения. Фасулът, лещата и грахът също са богати на желязо, но то се усвоява по-слабо от желязото от животински продукти.
Зеленолистни зеленчуци. Спанакът, зелето и броколите съдържат желязо и витамин С, които спомагат за усвояването на микроелемента.
Сушени плодове. Стафиди, сини сливи, сушени кайсии съдържат много желязо и калий.
Ядки и семена. Орехи, бадеми, лешници, тиквени семки, сусам и слънчогледови семки са източници на желязо, както и на витамини и здравословни мазнини.
Може ли да се пие желязо всеки ден?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!