Измежду зимните зеленчуци репичката държи първото място по полезност за здравето. Тя е нискокалорична и съдържа впечатляващи количества антиоксиданти, минерали (калций и калий), както и витамини от групата B и C. Този състав я характеризира преди всичко като незаменим стимулатор на имунната система, с регулиращо действие по отношение на метаболизма и поддържане на високо ниво за белите кръвни телца, съдейства за синтеза на колаген и осигурява на организма протеин, с което предпазва сърдечносъдовата система от атеросклероза, високо кръвно налягане, тромбози, инсулти... Регулирането на кръвното налягане се обуславя от високото съдържание на калий, който разхлабва кръвоносните съдове и усилва кръвния поток. От друга страна, съдържащият се в репичките антоцианин подобрява функционирането на сърдечно-съдовата система, тъй като предпазва вените и артерийте от втвърдяване и възпаление.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Непосредствени ефекти от яденето на репички е облекчаване на възпаленото гърло и изчистване на синусите от слуз, а горните дихателни пътища – от типичните при настинки секрети.Тези ефекти се засилват ако се пие натурален сок от 2 репички, 2 моркова и 200 мл вода.
Ако този или подобен по състав сок от репички се пие ежедневно, то съдържащите се в него витамини от групата B, витамин С, цинк и фосфор се явяват мощни стимулатори да запазват кожата здрава, еластична, добре хидратирана и без каквито и да са следи от акне, обриви или/и пъпки. А ако косата се маже редовно с паста от репички, то пърхотът и косопадът ще изчезнат!
Също така суровите репички са подходящи и за почистване на лицето. Нещо повече, приемането сок от репички два пъти седмично предпазва от инфекции на уринарния тракт. Не трябва да се пренебрегва и диуретичния ефект от пиенето на шейкове на репична основа.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
С детоксикиращите си способности, репичката подпомага черния дроб да се прочиства ефективно от токсини, а изобилието от фибри е гаранция за нормално функциониране на стомашно-чревния тракт, усилвайки секрецията на храносмилателните жлези. Нещо повече, редовното консумиране на репички снижава до минимум риска от развитие на ракови клетки в организма. Причината е, че този зеленчук съдържа глюкозинолати, които инхибират растежа на раковите клетки.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
От естетична гледна точка червената обвивка на този сорт репички и снежно бялата им вътрешност дава възможност за красивото подреждане на репичните салати и така възбужда апетита. Нещо повече, консумацията на репички рефлектира в появата на чувство на ситост, което, при положение, че не съдържат мазнини, а въглехидратите са малко за сметка на фибри и витамини, ги прави подходящи за регулиращи теглото диети, като ниският им гликемичен индекс повишава скоростта на метаболизма и своевременното изпразване на червата.