Морковите се отличават с куп полезни свойства - от регулиране на храносмилателната дейност до подобряване на зрението. Но за да извлечем всички тези ползи от тях, е важно да ги консумираме по правилния начин.
Добре известно е, че те са богати на каротеноиди, по-специално на бета-каротин и това ги определя като една от най-добрите противоракови храни. Освен като антиоксидант, те действат и като имуностимулант. Бета-каротинът има и антианемични свойства заради способността си да увеличава броя на червените кръвни клетки.
ЯДЕМ КИСЕЛОТО МЛЯКО ГРЕШНО - ЕТО КАК Е ПРАВИЛНО
Като цяло сме склонни да мислим, че много зеленчуци, включително и морковите, трябва да се консумират сурови, за се избегне загубата на витамини. Но в случая, това е правилният начин за запазване единствено на витамин С в морковите, който лесно се унищожава под въздействието на топлина.
За разлика от него, бета-каротинът не е чувствителен към топлина. Това хранително вещество не се разрушава при готвене.
Кулинарната обработка на морковите води до омекване на клетъчните стени на каротеноидите, което улеснява значително храносмилателната ни система при усвояването на ценния бета-каротин.
По принцип дори кратката топлинна обработка разгражда каротеноидите до форма, която се приема и усвоява от организма ни безпроблемно. Но в никакъв случай не преварявайте морковите. Те трябва да запазят хрупкавостта си.
Друг полезен „трик“ за усвояване на още по-голямо количество бета-каротин е подправянето на морковите с мазнини (масло, олио, зехтин). Те увеличават бионаличността на каротин и са способни дори да утроят способността на тялото ни да го усвоява.
Не правете грешката да оставите готовите моркови на стайна температура за твърде дълъг период (повече от 5-6 часа), защото това води до окисление на витамините в тях.
И накрая съвет от нас за максимално усвояване на полезните вещества, съдържащи се в морковите - след като ги сварите, поръсете ги със сусам, млян чесън, прясна мента, зехтин екстра върджин, ябълков оцет и малко сол. Добър апетит!