Трансмазнините са разновидност на ненаситените мазнини. Те се образуват чрез процеса на хидрогениране, при който към растително масло се добавя водород и се получават т.нар. частично хидрогенирани масла.
Още: Лекар: Само 1 зеленчук блокира всички сърдечни и чернодробни заболявания
Още: По колко сирене на ден няма да навреди на тялото ви?
Изследванията показват, че консумацията на трансмазнини води до повишен риск от сърдечни заболявания, възпалителни процеси и проблеми с холестрола. Въпреки че са вредни за здравето, трансмазнините все още са част от хранителната индустрия, понеже са евтини, издържат дълго и придават добра хрупкава текстура.
Когато съдържанието им за порция е под 0,5 грама, то не се обозначава на етикета, затова е добре да проверявате дали съставките включват растителни или частично хидрогенирани масла. Предлагаме ви списък на храните, чиито етикети е добре да преглеждате, защото най-често се приготвят с трансмазнини:
1. Маргарин
Още: Диетолог: Това е най-големият мит за бананите
Още: Лекар: Яжте спанака само така, за да е полезен
Избягвайте да купувате и да готвите с тази евтина алтернатива на маслото, защото е един от най-разпространените продукти с трансмазнини.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да разпознаем кашлицата и домашните средства, които я побеждават ефективно
2. Пуканки за микровълнова
Много от компании използват трансманини за пакетираните пуканки, защото те имат висока температура на топене и маслото не се размеква, докато не бъде сложено в микровълновата.
3. Храни от заведения за бързо хранене
Още: Лекар: Тези 9 храни ще ви помогнат за отслабнете след празниците
Още: Може ли да се ядат мандарини преди лягане?
Тук попадат любимите ни пържени и панирани „джънк” храни. Веригите често използват растително масло, а освен това количеството на трансмазнините нараства с всяко следващо използване на същото олио. Ограничете консумацията на пържени картофи, крилца и други панирани продукти.
4. Растителна сметана за кафе
Често сметаните за кафе, които не съдържат мляко, използват заместител от растителни масла. В състава им влизат захар и частично хидрогенирани масла, които придават кремообразна консистенция и удължен срок на годност.
5. Чипс и крекери
Добре е да проверявате етикетите на чипсове и сладки с глазура, защото някои марки добавят хидрогенирани мазнини в състава им.
6. Замразена пица
Често към тестото на замразени тестени продукти се добавят трансмазнини, защото те помагат за запазването на структурата на блата. Неслучайно замразените донъти, солени рулца и панирани меса имат учудваща добра текстура след затопляне.