Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ивермектин е в листата на най-важните медикаменти на СЗО

18 февруари 2021, 11:05 часа

Антипаразитните свойства на "Ивермектин" са широко известни на научната общност, а през 2015 година бе присъдена Нобелова награда на Campbell и Omura заради значимия им принос в изследването на медикамент на име "Ивермектин – лекарство чудо", произвеждан от бактерия Streptomyces avermitilis. Така коментира пред Kmeta.bg пулмулогът Петър Чипев от медицински център "INSPIRO".

Още: 10+ МАЛКИ ТАЙНИ да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА

Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи

Лекарството, известено с широкия си антипаразитен спектър, е включено в листата на най-важните медикаменти на Световната здравна организация. Чипев, който е събрал и публикувал всичко по темата за лечебните свойства на лекарството-чудо в статия "Ивермектин за лечение на КОВИД -19 – време ли е за голямата премиера", напомни, че след редица проучвания е станало ясно, че освен антипаразитни, той притежава и противовирусни свойства.

Установeно е, че Ивермектин е ефективен срещу редица РНК-вируси като човешкият имунодефицитен вирус – 1 (HIV-1), грипа, денга вируса, зика вируса и се правят проучвания за SARS-CoV-2. Само че NIH казва, че е на лабораторно ниво т.е. не при клинична употреба при хора – "няма докладвани клинични проучвания за клиничната полза от Ивермектин за пациенти, разболели се от следните вируси – денга, зика, ХИВ и жълта треска. Националните институти по здравеопазване (на английски: National Institutes of Health (NIH)) са агенция на Департамента по здравеопазване на САЩ и са основната агенция на американското правителство, отговаряща за научни изследвания в областта на биомедицината и здравеопазването.

Противовирусен ефект на Ивермектин в епруветка

Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе

Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк

Способността на Ивермектин да оказва сходно влияние върху развитието на различни вирусни инфекции се дължи на това, че той повлиява нормални процеси в клетката-гостоприемник, които вирусите "пленяват", за да се развиват в нея по-ефективно, обясни Чипев. Това е от голямо значение за спирането на размножаването на различни техни представители като HIV-1, грипния вирус, денга вируса, вируса на Западно-нилската треска и SARS-CoV-2. Достъпът до тази най-важна част на клетката се осъществява от различни протеини, които с това си качество се превръщат в мишена както за вирусите, така и за медикаментите.

Надеждите

Надежда за лечение на КОВИД-19 (COVID-19) даде ин витро тестването на Ивермектин от екипа на Леон Кали, обяснява в статията си Чипев. В експеримента пациентите получавали поне 1 перорална доза от 200 мкг/кг "Ивермектин" към стандартната провеждана терапия при КОВИД. Част от пациентите получавали и втора доза на ден 7 от началото на терапията. Ретроспективният анализ на данните показва значително по-ниска смъртност при пациентите, лекувани с Ivermectin ("Ивермектин") (15.0%), спрямо тези, които не са получавали медикамента (25.2%).

Макар че "Ивермектин" не е включен сред 14-те тестваните медикаменти при одобрения за приложение при хора, математическите изчисления показват, че той има потенциала да достигне концентрации в белия дроб 10 пъти над 50% ефективната концентрация.

Още: Лекар: Кои са първите симптоми при липса на калций

Още: На какъв лекар се ходи най-често при депресия?

"Ивермектин" за лечение на КОВИД-19 в световните препоръки

Приложението на Ивермектин в лечението на КОВИД-19 в България доби голяма популярност с един от протоколите за лечение на вируса. Той е на EVMS (Eastern Virginia Medical School), съставен от Пол Марик. В него медикаментът се препоръчва във всички фази на болестта, както за профилактика, така и за лечение, без значение от тежестта на протичането.

Чипев разгледа и основните притеснения за използването на "Ивермектин" за лечение на КОВИД-19 в клиничната практика. Те идват от невъзможността да се достигнат плазмени концентрации, които да съответстват на установените ин витро концентрации, ефективни срещу SARS-CoV-2, с тестваните до момента при хора дозови режими на медикамента. С други думи - дозата, показала действие в лабораторни условия, се счита за прекалено голяма за човек. Има съобщения за положителен ефект след приема на "Ивермектин" в комбинация с други медикаменти, но от гледна точка на научната общност са необходими още сериозни клинични изследвания, в които лекарството да бъде включено напълно самостоятелно. Чипев обаче е категоричен, че дозите, в които се изписва лекарството от лекари, не носят вреди на хората.

Още: Компанията, където е създаден "Ивермектин", не вижда данни да помага срещу коронавируса. Фирма на Домусчиев казва друго

БАЗА ДАННИ С ПРОУЧВАНИЯ ОТ ЦЯЛ СВЯТ ЗА "ИВЕРМЕКТИН" КАТО ЛЕКАРСТВО СРЕЩУ COVID-19

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес