Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Имуносупресори и антитела: Надежда за лечението на COVID 19?

17 март 2020, 10:30 часа

Френският фармацевтичен гигант Sanofi и американският производител на лекарства Regeneron заявиха в понеделник, че са започнали клинични изпитвания за ново лекарство при пациенти, хоспитализирани с тежки инфекции на COVID-19. В изявление те казаха, че са в ход изпитвания на фаза 2 и 3 за имуносупресора Kevzara

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението

Regeneron ще води изпитанията в Съединените щати, докато Sanofi планира изпитания първоначално в Италия, която е трагично засегната от новата пандемия на коронавирус. Kevzara, търговската марка на сарилумаб, антитяло, което блокира способността на някои вируси да се придържат към човешките имунни клетки, е в разработка от 2017 г. По-конкретно, той потиска имунния рецептор, който играе ключова роля при белодробно възпаление, от което страдат пациенти с тежка форма на COVID-19.

Около 400 пациенти ще вземат участие в проучванията, при които ще се оцени ефектът на Kevzara върху температурата и нивата на кислород на пациентите. Препаратът е известен и сега и се предписва при лечение на ревматоиден артрит. Основното действие на сарилумаб се изразява в подтискането на действието на особен вид цитокини, известни като интерлевкини и по-точно към интерлевкин-6. Интерлевкините играят съществена роля в активирането и диференциацията на имунните клетки, както и в пролиферацията, съзряването, миграцията и адхезията, като притежават и изразени противовъзпалителни свойства. Следователно, основната функция на интерлевкините е да модулират растежа, диференциацията и активирането на възпалителните и имунни отговори.

Идеята да се използват имуносупресори при лечение на най-опасните разновидности на коронавирусите не е нещо ново. Широко известно е, че тези патогени често водят до така наречената „цитокинова буря“ – реакция на имунната система, която може да причини респираторния дистрес, мултиорганна недостатъчност и смърт. Още при появата на тежкия остър респираторен синдром през 2002 година, медици в Азия са постигнали добри резултати с използването на този тип лекарства. Вирусът, наричан от някои баща на днешния, се отличаваше с висока смъртност от около 10 процента. Мащабно изследване през 2012-та година с един от най-използваните имуносупресори – такролимус, показва, че препаратът инхибира напълно репликацията и растежа на коронавирусите SARS-CoV, HCoV-NL63 и HCoV-229E. Нещо повече – този ефект е получен при изключително ниски и на практика напълно безопасни нива на това вещество. Тези резултати са потвърдени дори при котки, които страдат от друг щам на коронавируса, незасягащ хората. Друг медикамент, близък по действие на такролимуса – циклоспорин, също е показал подобни качества. Специалистите обясняват това с факта, че деленето на коронавирусите зависи от активните имунофилни пътища – нещо, което тези препарати на практика предотвратяват.

Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет

Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта

Друг вид имуносупресор – микофенолат мофетил пък е имал изключително важна роля при третирането на заболели от другия вид опасен коронавирус – т.нар. Близкоизточен респираторен синдром. Това заболяване се отличава с изключително висока смъртност, която се движи в рамките на около 30 процента. Изследване през 2014-та година показва, че микофенолат мофетил успява да намали сериозно количеството на този вид коронавирус, като освен това добавянето му към лечението успявало да запази живота на пациентите в много по-голям процент. Нещо повече – този медикамент е показал силна активност по отношение на грипните вируси и по-конкретно към тези от тип Б. Специалистите обясняват това действие с подтискащия ефект, който микофеноловата киселина – дериват на медикамента, оказва върху синтеза на гаунозин. Като потвърждение те са установили, че по-високия синтез на гуанозин е предотвратявал антивирусното действие на този препарат. За разлика от такролимуса, обаче, действието на микофенолата зависи от дозата, като по-високите дават по-изразени резултати.

Извън тези опции, учени работят усилено и по извличането на серум от кръвта на пациенти, преборили настоящия коронавирус. Тепърва предстоят тестове с препарати, съдържащи готови антитела от оздравели хора, които да помогнат на страдащите от заразата, особено тези в тежко състояние. Мнозина са категорични, че в настоящата тежка ситуация това  е възможно най-бързият начин за намиране на ефикасно решение.

Тези данни дават надежди на учените, че ще успеят да намерят ефикасно и безопасно лечение за опасните коронавируси, какъвто е и COVID 19. Към момента специалистите са предпазливи в прогнозите си относно това, кога ще бъде намерено универсално средство, с което да бъдат спасени човешки животи.

Вижте още: "Как се лекува коронавирус - описанието на началника на инфекциозната клиника на ВМА"

Още: Здравен съвет за деня, 21 декември: Лекар: Яжте ги всеки ден, тези храни ускоряват метаболизма и свалят захарта

Още: Лекар: Яжте ги всеки ден, тези храни са шампиони в борбата с лошия холестерол, здравен съвет за деня, 21 декември

"НА ЖИВО: Последна информация и всичко най-важно за коронавируса, 17 март"

"Коронавирусът предизвиква все повече ограничения в Европа, включително спиране на църквата"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес