Пулсът в покой – известен също разговорно като нормален пулс – се отнася до честотата на пулса, която може да се усети през артериите. Сърдечната честота в покой може да намалее или да се увеличи поради заболявания, лекарства, но също и упражнения. Прочетете всичко за пулса в покой, как се измерва и колко висок може да бъде.
Още: Важно, не само за диабетиците: Как сънят влияе на нивата на кръвната захар
Какъв е пулсът в покой
Сърдечната честота в покой е броят на пулсовите вълни, които могат да бъдат преброени през артериите - например в китката. Това означава броя на съкращенията, с които сърцето изпомпва кръв в кръвоносната система, когато тялото не е под напрежение.
Ако пулсът се ускори по време на умствен или физически стрес, това се нарича тахикардия. Дори в случай на треска, сърдечна недостатъчност или заболяване на щитовидната жлеза, сърцето увеличава работата си, като бие по-бързо. Най-честите причини за учестен пулс при лекаря обаче са стресът и вълнението, причинени от медицинския преглед.
Ако сърдечният ритъм се забави , това е известно като брадикардия. В допълнение към редовните спортове за издръжливост, лекарствата и сърдечните заболявания по-специално намаляват пулса.
Как измервате пулса си в покой
В идеалния случай пулсът ви в покой се измерва сутрин, преди да станете. Ако натиснете леко с пръсти артерията от вътрешната страна на китката или на врата, можете да броите ударите за минута и така да получите нормален пулс. Друга възможност е да броите само 30 или 15 секунди и след това да умножите броя на ударите на пулса по 2 или 4.
Кой пулс е нормален
Още: Ядете ли достатъчно храни, богати на йод: 5 веган опции, които ще подобрят здравето на важен орган
Въпреки много фактори, които са важни за сърдечната честота в покой, като времето, времето от деня или ефектите на кофеина, нормалните стойности на сърдечната честота могат да бъдат посочени в таблиците за сърдечна честота в покой. Те обаче се използват само като ориентир, тъй като нормалната сърдечна честота в покой на всеки зависи от възрастта, пола, височината, теглото и много други влияния. От тази гледна точка няма такова нещо като оптимален пулс в покой.
Нормални стойности на сърдечна честота:
- Нормален пулс - 60 – 100 в минута
- Брадикардия (забавен пулс) - < 60 на минута
- Тахикардия (учестен пулс) - > 100 на минута