Здравият мозък е основната за адекватно качество на живот в напреднала възраст, но е важно да започнем да се грижим за здравето си от днес, за да имаме добро бъдеще и в същото време да живеем добре.
Още: Лекар: Яжте ги всеки ден, това са най-полезните подправки, здравен съвет за деня, 8 януари
Още: Кардиолог: Как влияят яйцата на холестерола и полезни ли са за сърцето
Поддържането на мозъка ни здрав зависи пряко от нашата диета. Поради тази причина в тази статия ще ви кажем кои храни ще ви помогнат да се грижите и да подобрите мозъка си по естествен начин.
Хранителни вещества, които помагат за укрепване на мозъка ви.
Тиамин или витамин В1
Още: 8 храни, които лекарите препоръчват при високо кръвно: №4 ще ви изненада
Още: Какъв е пулсът на здравия човек вечер според възрастта
Той е отговорен за регенеративния процес на мозъчните клетки, което от своя страна благоприятства създаването на нови клетки. Също така е от съществено значение за обработката на глюкозата за ежедневното функциониране на мозъка.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Домашен 30-секунден тест с двата пръста разкрива състоянието на сърдечния ви мускул
Още: Лекар: Тези чайове пречистват най-добре черния дроб след празници
Присъства в ядки като фъстъци, орехи, грозде и сини сливи, черен дроб, бирена мая и в зърнени храни като ориз.
Калий и магнезий
По определен начин може да се каже, че тези два елемента представляват основното гориво на мозъка. От тях зависи правилното му функциониране. Взаимодействието му с натриеви частици генерира необходимото напрежение за поддържане както на състояния на тревога, така и на състояния на покой.
Още: Кардиолог: Патладжан - вдига или сваля холестерола
Още: Тайната за по-добра памет: Как магнезият може да спре когнитивния спад при възрастни хора
Както калият, така и магнезият присъстват в цитрусовите плодове, зеленчуците като спанак, зеле и броколи. Освен това те присъстват в бананите и авокадото.
Омега 3 и 6
Те съдържат есенциални мастни киселини за производството на хормони, отговорни за регулирането на настроението. Дефицитът на тези мастни киселини допринася за появата на психични разстройства като депресия и тревожност.
Те присъстват главно в мазна риба, преработено рибено масло и авокадо.
Ниацин или витамин В3
Особено важен не само заради ежедневното му действие в мозъка, но и защото е доказано, че ниацинът е единственият, способен да регенерира мозъка след леки и средни удари.
Присъства в мляко, грах, слънчогледово семе, ленено семе , бирена мая и семена от чиа.
Кобаламин или витамин В12
Това се нарича ключът към мозъка, тъй като има много фактори, които допринасят както за неговото правилно функциониране, така и за цялото тяло. Това е типичният витамин за регенерацията на дебели тъкани, допринася за производството на бели кръвни клетки, които съставляват първата линия на имунната защита.
Намира главно в храни от животински произход и се предполага, че вегетарианците в крайна сметка ще имат дефицит на този витамин.
Триптофан, тирозин и холин
Тези съединения могат да бъдат наречени триплет на паметта, тъй като те са отговорни за активирането на невронно ниво на специфични области, отговорни за дългосрочната и средносрочната памет. Допринасят за производството на невротрансмитери, свързани с интелигентността.
Те присъстват в млякото, тиквените семки и тофу.
Важно е да се има предвид, че повечето диети днес не отговарят на 100% от нуждите на нашия мозък. Ако подозирате, че това е вашият случай, препоръчваме ви да го обсъдите с вашия диетолог, за да ви каже дали е необходимо да подсилите храната с хранителна добавка.