Гъбите съдържат много полезни вещества, но се считат за тежка храна и могат да влошат състоянието при някои заболявания. Те не се препоръчват за хора със заболявания на стомашно-чревния тракт. Това казва руският диетолог д-р Евгений Арзамасцев.
Още: Сок от кисели краставички - как влияе на кръвната захар
Още: Кардиолог: Пийте това прясно мляко, сваля холестерола
Противопоказания за консумацията на гъби
Те съдържат голямо количество фибри. Следователно, не трябва да се консумират на първо място при проблеми със стомашно-чревния тракт. Ако имате гастрит, някакво възпалително заболяване на червата, язва, тогава е по-добре да се откажете от тях.
Също така консумацията им трябва да се ограничи при заболявания на черния дроб, бъбреците и панкреаса.
„Ако има проблеми от хроничен характер и човек преяжда с тази храна, тогава заболяванията могат да преминат в остра фаза“, предупреждава диетологът.
Още: Кардиолог: Каква е връзката между магнезия и сърдечното здраве
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Висок холестерол - тези гъби свалят нивата му с 25%
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Ябълков оцет - как влияе на кръвната захар и холестерола
Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта
Ядливите гъби са богати на антиоксиданта селен. Те са един от най-добрите източници на този елемент в човешката диета. Селенът е необходим на тялото ни в малки количества. Този елемент е от значение за здравословния метаболизъм и стабилното функциониране на щитовидната жлеза.
Сред антиоксидантите в състава на тази храна са витамин С и холин. Антиоксидантите помагат за защитата на тялото от увреждане на свободните радикали - токсични странични продукти от метаболизма и други процеси в човешкото тяло. Те могат да се натрупват в него и ако са в големи количества възниква оксидативен стрес в тялото. Този процес уврежда клетките и може да причини сърдечни заболявания и рак.
Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване
Още: Трябва ли да се тревожите: Как влияе червеното вино на холестерола и кръвната захар
Бета-глюканите са група химични съединения, полизахариди, а именно форма на разтворими диетични фибри. Те се намират естествено в коментираната храна и в някои зърнени култури. Наличието на тези съединения в диетата има положителен ефект върху повишаването на нивата на холестерола и подобрява здравето на сърцето . Те също така помагат на тялото да регулира нивата на кръвната захар, намалявайки риска от диабет тип 2 .
Този природен дар е богат на витамин В – рибофлавин, както и на ниацин и пантотенова киселина. Комбинацията от тези вещества в ежедневната диета поддържа здравето на сърцето. Рибофлавинът стимулира синтеза на червени кръвни клетки. Ниацинът е полезен за храносмилателната система и за поддържане на здрава кожа. Пантотеновата киселина е полезна за нервната система и помага на тялото да произвежда необходимите хормони.
Още: Как да направим вкусни гъби с ориз?
Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.