Изследване разкри тайните на дълголетието: Къде хората живеят над 100 години

09 април 2025, 13:45 часа • 1642 | прочитания

Има специфични географски райони, които се характеризират с по-голяма продължителност на живот и с по-ниски нива на хронични заболявания. Тези места са известни като "сините зони". Терминът е използван за първи път от американския изследовател Дан Бютнер, който изучава областите на света, където хората живеят изключително дълго.

Бютнер посещава пет дестинации – Окинава, Япония; Сардиния, Италия; Икария, Гърция; Никоя, Коста Рика; и Лома Линда, Калифорния – за да разберете защо тези райони имат най-висок процент на живи столетници. Какви обаче са тайните за дълголетието?

Бютнер и неговият екип от демографи и изследователи изследваха начина на живот и характеристиките на околната среда в тези пет области, за да определят какво може да правят хората по различен начин. "Проверихме възрастта и установихме, че в тези райони хората живеят около 10 години по-дълго на средна възраст“, ​​казва изследователят. Той пояснява, че хората от тези места не страдат от болестите, които ни измъчват, като диабет тип 2. Също така не умират преждевременно от сърдечно-съдови заболявания или деменция и имат 40% по-ниски нива на рак.

Още: Хората с тези имена живеят по-дълго от останалите: Проверете дали сте в списъка

Лесен здравословен живот

Това, което изследователите научават по време на проучването, е, че хората от т.нар. сини зони никога не са се стремили към дълголетие. Те просто правят своя "здравословен избор" в ежедневието си. Според Бютнер хората от тези места живеят в среда, където здравословният начин на живот лесно се постига.

Хранене и упражнения

Важна част от ежедневието на хората в сините зони е движението, тъй като те обикновенохората се придвижват пеша до работа, училище, дома, паркове, магазини и други обекти. "Те правят от 8000 до 10 000 стъпки на ден, без да мислят за това", уточнява Бютнер. Той забелязва, че хората се хранят по-здравословно, тъй като консумират предимно цели, непреработени храни на растителна основа.

Въпреки че самият той не е привърженик на месото, установява, че хората в сините зони ядат поне веднъж в седмицата месо задължително и така получават необходимите хранителни вещества. Бютнер установява, че се набляга много и на консумацията на храни, богати на фибри.

Снимка: iStock

Още: Лекар: Това е най-добрият десерт за възрастните хора, укрепва костите и сваля кръвното

Страст и цел

Проучванията показват, че хората, които се събуждат с определена цел, която си налагат да изпълнят, независимо дали е задължение, страст или постигане на резултат, имат много по-добро здраве.

Силата на общността

Важна за дълголетието е социализацията, а комуникацията на живо е от съществено значение. Бютнер установява, че хората от сините области често живеят в големи семейства. Така по-възрастните помагат на децата си в отглеждането на техните и всички са част от една голяма семейна общност. Според резултатите от проучванията членовте на семействата от сините зони по-рядко се карат и имат повече време за забавление и смях.

Снимка: iStock

Вярата като фактор за дълголетие

Данните показват, че хората, които редовно ходят на църква, живеят от 4 до 14 години по-дълго от хората, които не го правят, отбеляза Бютнер. Оказва се, че най-вероятно това се дължи на факта, че по-често ходещите изграждат "общност" и се отделят от "самотата, която е токсична".

Ролята на съня

При посещенията си в сините зони Бютнер установява, че жителите обикновено си лягат рано и стават рано. "Те имат нещо като два вида сън, при които си лягат малко след залез слънце, след което стават в 3 или 4 часа сутринта и вършат някои задължения, после отново спят до изгрев слънце", каза той пред Fox News Digital.

Кратката почивка и дрямката също са широко разпространена практика.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ева Петрова
Ева Петрова Отговорен редактор
Новините днес