За хората над 60 години горната граница на систоличното кръвно налягане може да бъде 140. Това казва руският лекар д-р Алексей Хухрев.
Още: Каква е разликата между грип от вирус
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Според експерта в идеалния случай налягане не трябва да се променя с възрастта. За по-възрастните нормата е същата като за младите - 120 на 80, но има случаи, в които тези граници се изместват нагоре.
Горна граница на кръвното над 60 години
„По принцип има определени граници, до които можем да правим компромиси. Ако човек вече приема от три до пет лекарства, тогава се смята, че за такива хора над 60 години горната граница на систолното налягане е 140. В тези граници, ако пациентът се лекува интензивно, ако налягането не надвишава тези числа и като цяло се чувства добре, може би не е практично увеличаване на антихипертензивната терапия“, казва д-р Алексей Хухрев.
Този евтин зеленчук замества аспирина - той сваля кръвното и разрежда кръвта
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
На възрастните хора се препоръчва да измерват налягането си не повече от два пъти на ден. Ако наблюдават показанията си твърде често, те може да са фалшиво високи поради повишени нива на тревожност.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
"Колкото по-често човек измерва налягането си, толкова по-зависим става от тези цифри, той потрепва. И колкото по-висок е неговият адреналин, толкова по-високо ще бъде налягането. Колкото по-често измервате, толкова по-лоши ще са цифрите - това е аксиома", обяснява лекарят.
Той сподели и какъв е идеалният пулс за възрастовата категория граждани. Отбелязва, че той не трябва да се повишава твърде често, тъй като това може да доведе до инфаркт.
„Обикновено е необходимо стойностите да останат между 60–70 удара в минута. Ако пулсът надвишава тези граници, тогава трябва да потърсите помощ от лекар“, казва още д-р Хухрев.
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Той споделя още, че основният симптом на хипертонията е главоболието. Това се случва поради стесняване и спазъм на кръвоносните съдове в мозъка. Също така чести симптоми на хипертония са:
- шум в ушите
- „мухи“ и воал пред очите
- обща слабост
- нарушение на съня
- замаяност
- усещане за тежест в главата
- сърцебиене
Тези симптоми се появяват в ранен стадий на хипертония и имат невротичен характер. В по-късните стадии на заболяването може да възникне сърдечна недостатъчност поради постоянно претоварване на сърдечния мускул поради високото налягане.
Поради прогресирането на болестния процес може да има намаляване на зрителната острота, увреждане на кръвоносните съдове, а това в някои случаи може да доведе до парализа, намалена чувствителност на крайниците, което се дължи на вазоспазъм , кръвоизлив или тромбоза.
Следните фактори играят роля в развитието на хипертония:
- наследствена предразположеност
- хроничен стрес
- високо количество консумирана сол
- ниска физическа активност и др.
- при жените причината за хипертонията може да бъде периодът на преструктуриране на тялото по време на менопаузата
Още: Учени разкриха какво се случва с кръвното ви, когато ядете патладжан
Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!