Кандидозата е вид гъбична инфекция, от която страдат все повече хора. Първите ѝ симптоми не бива да се подценяват; тя може да бъде много опасна и да атакува различни части на тялото ни.
Още: Лекар: Спрете да пиете вода сутрин на празен стомах, здравен съвет за деня, 10 януари
Кандидоза - причини
Кандидозата обикновено се причинява от гъбички или спори от рода Candida, особено Candida albicans, които обикновено живеят в тялото ни (храносмилателната система) в малки количества.
Това, което става опасно, е техният излишък и вредите, които могат да нанесат. Тя се появява най-често при имунокомпрометирани състояния, при антибиотична терапия и химиотерапия. По-често атакува хора с диабет, след операции и травми, при хормонален дисбаланс.
За появата на кандидоза могат да повлияят също затлъстяването и диетата, нивото на хигиена, включително интимната, и носените дрехи. Появата ѝ се свързва с недостиг на витамини, особено от групата В, недохранване, консумация на алкохол и прекомерно изпотяване.
Други причини за появата на кандидоза са:
злоупотреба с наркотици, лъчетерапия, парентерално хранене, хормонални нарушения при бременност.
Още: Препоръки от САЩ: Колко трябва да е кръвната захар вечер
Още: Лекар: Това е най-полезната мазнина за черния ви дроб
Отървете се от гъбичките по краката и ръцете с тази лесна рецепта
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Всички го ядем, но това е най-коварният плод за черния дроб
Още: Лекар: Това е най-добрият десерт за възрастните хора, укрепва костите и сваля кръвното
Кандидоза - основни симптоми
Кандидозата може да засегне кожата, ноктите, също и лигавиците. Много често тя се развива в областта на вагината и вулвата - проявява се като подуване, зачервяване, парене, секрет. Заслужава да се отбележи, че в тази си форма тя е заразна за сексуалния партньор на жената.
Микозата на устната кухина най-често засяга деца и хора, носещи зъбни протези. Проявява се с характерно бяло покритие, парене и напукване на ъглите на устата (популярните орални кухини).
Дрождевите инфекции засягат кожата, особено на ръцете и краката - лющене на епидермиса, зачервяване, бели петна между пръстите и в други кожни гънки.
Още: Защо трябва да слагате дафинов лист в кафето?
Още: Този подценяван зеленчук подобрява здравето на сърцето и понижава холестерола
Кандидозата на хранопровода се характеризира с болезнено преглъщане, киселини, гадене, но също така и с болки в гърба в областта на гръбначния стълб.
По-рядко се среща в стомашно-чревния тракт - може да засегне стомаха, дванадесетопръстника, тънкото черво, дебелото черво и ректума. Твърди се също, че кандидозата засяга цялото тяло, като се проявява в различни, често несвързани симптоми (включително чести инфекции, умора, безсъние, главоболие, кожни проблеми).
Ако сте с някои от тези симптоми, е възможно да имате гъбички в очите!
Кандидоза - лечение
За да може лечението на кандидозата да има желания ефект, първо трябва да се направят микробиологични изследвания. Взема се проба от засегнатия участък и след това се изследва за наличие на гъбички.
Това е особено важно, тъй като въз основа на резултата специалистът избира подходящия антибиотик за борба с кандидозата. Обикновено се използват нистатин и клотримазол, но лечението зависи от мястото на кандидозата.
В случай на гъбички по ноктите пациентът нанася подходящи лакове, ако гъбичките обхванат кожата - използват се антибиотични мехлеми.
Общите кандидозни инфекции се лекуват с перорални препарати, докато микозата на интимните места се лекува със специални глобули.
В случай на кандидоза важна роля играе диетата, която пациентът трябва да спазва. В основата на лечението е приемът на пробиотици, които имат за цел да "предпазят" организма от силното въздействие на антибиотиците. По време на лечението лекарите препоръчват да се ограничи консумацията на прости захари и да се избират продукти с нисък гликемичен индекс.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.