Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ето как се проверява за наличието на херния!

02 ноември 2023, 13:44 часа

„Как да разбера дали имам коремна херния?“ е често задаван въпрос от хора, които се натъкват на признаци за подобно неразположение – обикновено издатина в тази област на тялото. Симптомите на коремните хернии са именно изпъкналости на тъкани и органи през отвор във вътрешната стена на корема.

Д-р Уилсън Мартинузо разказва за този проблем. 

Такива отвори се причиняват от отслабването на коремните мускули, което от своя страна може да бъде предизвикано от няколко фактора. Основните са генетична предразположеност, физическо натоварване, бременност, затлъстяване и тютюнопушене.

Ако не се лекува навреме, коремната херния може да се влоши и да доведе до сериозни усложнения. Поради тази причина често срещаният въпрос: „Как да разбера дали имам коремна херния?“ е изпълнен със страх и тревога.

Тестове за диагностициране на коремна херния

Разбирането как се поставя диагнозата в кабинета е първата стъпка към отговора на въпроса: „Как да разбера дали имам коремна херния?“. Това е така, защото познаването на всички признаци на заболяването не е достатъчно, за да се потвърди наличието му. Само лекар-специалист може да даде точна диагноза на коремната херния и степента на нейната сериозност.

По принцип диагнозата „коремна херния“ е клинична. Лекарят трябва да анализира издутината, като понякога моли пациента да извърши определени действия – например кашлица, за да анализира поведението на хернираната област.

За потвърждение може да са необходими и образни тестове, като ултразвук. Тези методи на преценка са важни за анализиране на промените в хернирания орган, за определяне на тежестта на проблема и на нуждата от спешност на лечението.

Кои симптоми показват, че имате дискова херния?

Видове коремна херния

Пациентите, които пристигат в кабинета с изявлението: „Искам да зная дали имам коремна херния!“ и получават диагноза, потвърждаваща наличието на заболяването, трябва да знаят също и за какъв тип херния става дума в техния случай. Това е така, защото коремните хернии може да бъдат различни видове според тяхното местоположение.

Епигастрална херния: разположена е в средната линия на корема, поради отслабване на коремния мускул.

Пъпна херния: разположена около пъпа. Много често се среща при бебета, при които отворът на пъпната връв не е затворен правилно.

Инцизионна херния: обикновено се появява в белези от предишни операции.

Ингвинална херния: по-често се среща при мъжете, появява се в областта на слабините и може да се разпространи до областта на тестисите.

Познаването на вида на коремната херния е много важно, за да се определи най-добрия начин за лечение. Ето защо, когато пациентът пристигне в кабинета с желание да разбере дали има коремна херния, обичайно е лекарят-специалист първо да определи вида на наличната херния (ако има такава) и да представи най-ефективния метод за лечение в конкретния случай.

Сигналите, които ни изпраща тялото при коремна херния

Лечение на коремна херния

Веднага щом пациентът вече знае положителния, за съжаление, отговор на въпроса дали има коремна херния, се определя и начинът, по който ще се проведе лечението. Като цяло, коремните хернии могат да бъдат окончателно лекувани само с операция, която може да се извърши чрез традиционния отворен подход, посредством лапароскопски или роботизиран метод.

Решението за операция на коремна херния обаче зависи от някои състояния. Когато издуването е много сериозно, с притискане на червата, препоръката е операцията да се извърши по спешност. При децата някои видове херния (например, пъпна херния) са склонни да изчезват – но, по принцип, операцията може да се извърши, стига да се открие необходимост.

Независимо от вида на издутината, важно е никога да не се опитвате сами да си отговорите на въпроса: „Как да разбера дали имам коремна херния?“. Само общ хирург или хирург на храносмилателната система може да диагностицира и проведе правилното лечение.

Внимание! Статията предоставя само общи сведения и информация. Не прибягвайте до самолечение и винаги търсете медик-специалист!

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес