Треморът е често срещан здравословен проблем, особено сред по-възрастните хора. Една от най-честите диагнози е есенциалният тремор. Въпреки че се нарича „доброкачествен тремор“, това състояние може да причини значително намаляване на качеството на живот. Какви са причините за това заболяване? Има ли налично ефективно лечение?
Какво е есенциален тремор?
Треморът е неволно движение на част от тялото, което не може да бъде съзнателно спряно или предизвикано. Причинява се от редуващи се или синхронни контракции на мускули с противоположни функции.
Още: Лекари алармират: Вероятно духате носа си по грешен начин и си вредите – ето какво да правите
Още: Сърбят ви ушите? Ето каква грешка може да допускате и как да я избегнете
Есенциалният тремор изглежда е най-честата причина сред заболяванията, причиняващи тремор. Може да засегне различни части на тялото: ръце, шия, глава, по-рядко брадичката и краката. Може също да причини треперене на гласа. Засяга до 5% от хората над 65 години, като честотата нараства значително с възрастта. Въпреки че есенциалният тремор може да се появи на всяка възраст, най-често се появява през 2-ро и 6-то десетилетие от живота. Мъжете и жените боледуват еднакво често. В повечето случаи болестта протича в семейството и болестта може да се развие дори след 40-годишна възраст.
Какво причинява есенциален тремор?
Различни процеси могат да бъдат отговорни за появата на болестта. По-честата от тях, която представлява повечето случаи, включва увреждане и постепенна загуба на нервни клетки в малкия мозък. Според научни изследвания, дегенерацията на тези клетки прогресира с възрастта, със скорост до 5% на 10 години, което може да обясни по-високата честота на есенциален тремор сред възрастните хора.
Още: Какво представляват лиофилизираните плодове и какво да правим с тях?
Още: Лекар: Кога треперенето на ръцете е опасно
Вторият тип есенциален тремор, който засяга останалата четвърт от пациентите, е свързан с телцата на Леви. Това са необичайни протеинови отлагания, които увреждат нервните клетки в мозъка, включително споменатите по-горе. В резултат на това възникват неволеви движения под формата на треперене.
За съжаление, до ден днешен учените не са успели да определят ясна причина за есенциалния тремор. Въпреки това има доказателства за генетична основа на това заболяване. Унаследяването е автозомно доминантно, което означава, че засегнатото лице има 50% риск да предаде заболяването на децата си. Въпреки че сега знаем, че гените ETM 1 и 2 могат да причинят болестта, много гени, причиняващи заболяване, остават неоткрити.
Есенциалният тремор може също да бъде причинен от излагане на вредни фактори на околната среда, включително:
- пестициди
Още: Проучване откри ключов протеин, разпространяващ болестта на Паркинсон
Още: Утайката от кафе – ключ към преодоляването на нелечими заболявания
- живак
- олово
- бета-карболини
Освен това много лекарства могат да причинят тремор като страничен ефект (напр. валпроева киселина, използвана за лечение на епилепсия или като стабилизатор на настроението).
Есенциален тремор и невроза
Тревожните разстройства (обикновено наричани неврози) и общите състояния на тревожност често могат да причинят треперене. Тогава става въпрос за т.нар психогенен тремор, който понякога се тълкува погрешно като есенциален тремор или признак на подлежащо неврологично заболяване. Всъщност психогенният тремор може лесно да се разпознае по типичните му характеристики:
- внезапно начало
- променлива природа
- спонтанно утихване на тремора и неговото изчезване, когато вниманието е разсеяно
- подобрение след използване на техники за релаксация, обучение за правилно дишане и психотерапия
- няма подобрение след лечение на есенциален тремор.
Треморите, които се появяват при хора с тревожни разстройства, могат също да са резултат от повишен физиологичен тремор, който възниква под влияние на:
-стрес и силни емоции
- умора, преумора и недостатъчен сън
- пиене на много кафе
Есенциален тремор и болест на Паркинсон
Връзката между есенциалния тремор и болестта на Паркинсон, въпреки задълбочените изследвания, остава неясна. Някои учени смятат, че есенциалният тремор може да предразположи човек към болестта на Паркинсон. Въпреки това, няма известни симптоми, които биха могли да предскажат развитието на болестта на Паркинсон при хора, диагностицирани с есенциален тремор. Факт е обаче, че един и същи човек може да страда от двете заболявания едновременно.
Телцата на Леви, налични в мозъка на някои пациенти с есенциален тремор, се срещат и при хора с други неврологични заболявания, включително болестта на Паркинсон. Този факт може частично да обясни по-високата честота на това състояние сред хората с есенциален тремор.
Тъй като треморът се среща и при двете заболявания, често се поставят погрешни диагнози. Специализирано образно изследване, еднофотонна емисионна компютърна томография (SPECT) с помощта на маркера DaTSCAN, може да бъде решаващо.