Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерти: Това упражнение укрепва сърцето и имунната система

24 септември 2024, 06:00 часа

Все повече доказателства сочат, че редовното бавно бягане може да укрепи сърцето, да намали риска от диабет тип 2 и да поддържа имунната система и цялостната форма много по-добре от бързото бягане.

Вижте още: Хормоналният корем може е симптом на тези заболявания

Същото важи и за други по-бавни сърдечно-съдови упражнения, като плуване, гребане и колоездене.

Бавното бягане става все по-популярно сред бегачите за развлечение“, каза пред The ​​Daily Mail Дан Гордън, доцент по физиология на кардиореспираторните упражнения в университета Anglia Ruskin.

Минахме през лудостта на интервалните тренировки с висок интензитет (HIIT) през последното десетилетие и въпреки че не оспорвам потенциалните ползи от HIIT, един недостатък е, че е предизвикателство, така че е трудно да свикнеш, особено ако не си трениран."

По-бавните, по-малко натоварващи упражнения правят хората по-малко склонни да се отказват, добавя Гордън. Той също така казва, че има доказани физиологични ползи от бягането при по-ниско ниво на натоварване. Това показва датско проучване, публикувано през 2015 г., в което 12 души са проследени в продължение на 5 години. Те били разделени на четири групи: тези, които не бягат (заседнал начин на живот) и тези, които бягат с леко, умерено и интензивно темпо.

Бегачите с бавно и умерено темпо са имали най-ниска смъртност от каквато и да е причина, докато бегачите с енергично темпо са имали подобна смъртност като групата на заседналите.

Според една теория това може да се дължи на начина, по който бавното бягане намалява кръвното налягане в покой и укрепва сърцето.

Вижте още: Пийте тази напитка на празен стомах: Чисти червата от токсини и топи излишните килограми

"По принцип подобрява ефективността на растежа на сърдечния мускул. Ако имате по-голям сърдечен мускул, той може да се свие по-трудно. Също така увеличава размера на камерите в сърцето, за да може да поеме повече кръв“, обяснява Гордън.

Бавното бягане също подобрява издръжливостта, защото можете да бягате по-дълго с по-бавно темпо и това увеличава производството на червени кръвни клетки, което от своя страна означава, че кръвта може да пренася повече кислород. Тези адаптации на сърдечния мускул не се увеличават с тренировка с по-висока интензивност.

Друго предимство на бавното кардио, известно още като кардио в зона 2 (когато тренирате с 60 до 70 процента от максималния си сърдечен ритъм), е, че тялото използва натрупаните мазнини за гориво, казва д-р. Линдзи Кас, физиолог по упражнения в университета в Хартфордшир. . Следователно тялото не използва въглехидрати, както при упражнения с по-висока интензивност.

Метаболизирането на мазнините е по-ефективно и по-добро за цялостното здраве. Това е свързано с по-добри нива на кръвната захар и намалява риска от диабет тип 2, добавя Гордън.

Проучванията показват, че увеличенията на VO2 max (кислородния капацитет) и скоростта в деня на състезанието са с около един процент по-добри за атлети, които включват по-бавно бягане в тренировъчните си програми. Това е значително конкурентно предимство, така че не е изненада, че повечето елитни спортисти прекарват до 80 процента от тренировките си в зона 2."

Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес