Екип молекулярни биолози под ръководството на Камел Халили от университета Темпъл за първи път с технологията за редактиране на гени CRISPR/Cas9 са успели да изрежат успешно сегмент от ДНК, принадлежащ на ХИВ.
Резултатите от работата са публикувани в изданието Gene Therapy, става ясно от съобщение на сайта на университета Темпъл.
В предишни изследвания учените са демонстрирали, че системата CRISPR/Cas9 е способна да отстрани гените на вируса, вградени в генома на клетката гостоприемник без отрицателно влияние върху последната. Но изпитанията са провеждани на култури клетки, взети от пациенти, заразени с ХИВ, и досега не е имало доказателства, че методът ще сработи и на жив организъм.
В последния експеримент биолозите проверили дали технологията за редактиране на гени ще отстрани ХИВ от организма на трансгенни мишки и плъхове, при които гените на вируса били внедрени във всяка клетка на всеки орган.
За да внесат в животните системата CRISPR, модифицирана за отстраняване на гените на вируса, учените използвали аденовирусен вектор – молекула, която съдържа в себе си необходимите нуклеотидни последователности, а също така гени на белтъка Cas.
Две седмици след началото на експеримента изследователите анализирали генома на животните. Целевият сегмент от ХИВ бил изрязан от ДНК във всяка тъкан, включително в главния мозък, бъбреците, черния дроб, белите дробове, далака и клетките на кръвта.
Анализът на вирусната РНК установил, че нейното количество се е снижило силно в лимфоцитите, а също и в лимфните възли.
Лечението на ХИВ обикновено се провежда с антиретровирусни препарати, които потискат размножаването на вируса, но нямат възможност да го отстранят от инфектираните клетки. ХИВ е способен да вгражда гените си в клетките на имунната система, карайки ги да произвеждат собствени копия.