Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Досега не сме знаели как да се качваме по стълбите

01 ноември 2021, 09:48 часа

Много хора активно използват стълбите за профилактика на обездвижването и дори за спорт, но малцина знаят, че всъщност има само един правилен начин да се качваме по тях. Ако това не се прави правилно, то може да се влоши състоянието на някои групи мускули и да доведе до задух.

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението

Според професора ортопедичен хирург Ютака Хираизуми от Университета Шоуа в Япония болката в областта на бедрата и коленете се явява признак, че не се качвате ефективно. Както твърди специалистът, степента на усърдие няма значение. Много хора смятат, че качването по стълбите само по себе си е добро упражнение, но не е достатъчно.

Според Хираизуми при хората, изпитващи болки в областта на бедрата, обикновено центърът на тежестта не е разположен правилно. Голяма е вероятността такива хора да се накланят напред при движение по стълби. Обикновено тялото се намира в устойчиво положение, когато линията на центъра на тежестта преминава през центъра на тялото от главата до стъпалата.

Когато се накланяте напред, центърът на тежестта също се измества напред, увеличавайки натоварването върху мускулите около тазобедрените и коленните стави, които поддържат главата и горната част на тялото. Това може да доведе до мускулна умора и болки.

Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет

Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта

„Ключът към ефективното използване на стълбата и да не се уморявате е да поддържате центъра на тежестта прав и стабилен. Ако тази линия се отклони, губите допълнителна енергия и се уморявате много бързо “, подчертава Хираизуми.

За да се стабилизира линията на центъра на тежестта, е важно да се съсредоточим върху положението на тялото. За тази цел е необходимо да контролираме мускулите на корема, гърба, бедрата. Ключ към това е плавното задействане на големите антигравитационни групи мускули, които работят за поддържане на тялото.

Антигравитационните мускули са в буквалния смисъл мускули, които противостоят на гравитацията. Те са разположени по цялото тяло, включително коленете, бедрата, корема, гърдите и шията, и се съкращават, за да поддържат тялото в равновесие. Ако тези мускули не работят по необходимия начин, стойката се нарушава и се стига до болки и проблеми с гърба, кръста, умора и други.

„Казано по-просто, важно е да съхранявате балансирано положение на тялото при изкачване и слизане по стълбите. Ако използвате стълбата правилно, то по естествен начин ще укрепите антигравитационните мускули и тялото“, отбелязва професорът.

Още: Здравен съвет за деня, 21 декември: Лекар: Яжте ги всеки ден, тези храни ускоряват метаболизма и свалят захарта

Още: Лекар: Яжте ги всеки ден, тези храни са шампиони в борбата с лошия холестерол, здравен съвет за деня, 21 декември

Главното е да следите тялото ви винаги да се намира точно над краката. „Важно е да държите линията на центъра на тежестта вертикално от главата до стъпълата, за да се намира тялото ви винаги под прав ъгъл спрямо линията на хоризонта. За тази цел се изправете и гледайте напред, а не в краката си“, съветва Хираизуми.

А вие можете ли да изкачите стълби за 90 секунди?

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес