Чаят от мащерка има не само приятен вкус, но и големи ползи за здравето.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Според експерти от Роскачество ароматната напитка е богата на антиоксиданти и флавоноиди, които укрепват имунната система, като активират специфични ензими в тялото ни. Но според тях тя влияе най-силно на черния дроб. А маслото от тимол, което се съдържа в билката, има противовъзпалително действие и действа отхрачващо при респираторни заболявания. Билката съдържа и витамин С, който е естествен антиоксидант, необходим за правилното функциониране на имунната система.
Ползи от чая от мащерка
Напитката често се използва за отслабване: лечебното растение съдържа хранителни вещества, потиска апетита и ви позволява да избегнете преяждането между храненията. Пикантната билка ускорява метаболизма и предотвратява напълняването.
В допълнение, чаят от нея може да помогне за намаляване на риска от стомашно разстройство и да облекчи симптомите при наличието му. Билката подобрява състоянието при гадене, спазми, подуване и разстройство.
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Лекар разкри какво ще се случи с тялото ви, ако всеки ден пиете по 1 чаша чай от мащерка
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Специалистите от Роскачество отбелязват, че е научно доказано, че билката подобрява функцията на черния дроб, помага при лечението на чревни инфекции и намалява чревните възпаления.
Билката повишава чувствителността на организма към инсулин и се счита за средство за профилактика на диабет тип 2. Тя е ценен източник на желязо и предотвратява железен дефицит: 100 гр чаени листа съдържат 20% от дневната нужда от желязо.
Това лековито растение е доказало лечебните си свойства при лечението на бронхит. То влиза в състава и на куп фармацевтични отхрачващи средства като една от активните съставки. Поради антисептичното си действие, билката намира приложение при лечение на:
- възпаление в устната кухина (стоматит, гингивит);
- заболявания на горните дихателни пътища (фарингит, тонзилит, ларингит, синузит);
- кожни заболявания (циреи, гнойни рани, гъбични инфекции);
- женски възпалителни заболявания (аднексит, ендометрит, салпингит);
- патологии на стомашно-чревния тракт (гастрит с ниска киселинност, холецистит, метеоризъм);
Инфузиите и отварите от тази билка не само ефективно се борят с инфекциозни агенти, но също така спомагат за намаляване на температурата, която придружава възпалението, облекчават болката и стимулират имунната система.
Но не всеки може да се възползва от лечебните им свойства. За някои заболявания растението е противопоказано да се приема под каквато и да е форма. Те включват:
- хипертиреоидизъм;
- бронхиална астма;
- повишена киселинност и стомашни язви;
- емфизем;
- бъбречна недостатъчност.
За жените употребата на тази билка се препоръчва и при нередности в месечния цикъл и болезнена менструация. Билката се използва активно за лечение на заболявания на пикочно-половата система при мъжете, особено простатит и неговите последствия.
Благодарение на успокояващите свойства, лекарствата на основата на това лечебно растение помагат при стрес, безсъние и нервни разстройства.
Още: Кой трябва и кой НЕ трябва да пие чай от мащерка
Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!