Теорията, че диетата ни трябва да се основава на на нашата кръвната група, за да сме здрави, няма научна основа. Но рускят диетолог Сергей Любинец отбелязва, че съществува закономерност.
Диета според кръвната група
“Кръвната група е генетично обусловен имунологичен признак на кръвта, който позволява хората да бъдат разделени на различни групи. Определя се от антигенните характеристики на червените кръвни клетки и редица други специфични характеристики. При хората са открити няколко антигенни системи в различни кръвни групи. Най-известните системи за кръвни групи са системата ABO и системата Rh. Кръвната група е израз на целия комплекс от наследствени гени на кръвната група и е важна в приложната медицина, особено при кръвопреливане,” коментира диетологът и кандидат на медицинските науки Сергей Любинец.
Хората с тази кръвна група отслабват най-трудно
“Проведени са изследвания върху хранителните предпочитания в зависимост от кръвната група, но моделът все още не е описан. Практиката обаче показва, че например хората от първа група са много по-склонни да ядат месо, но има повече вегетарианци сред хората от втора група. Ето защо официалната диететика смята, че храненето трябва да бъде индивидуално и да се основава на нуждите на организма, а не на химичния състав на кръвта”, споделя още експертът.
Диетологът споделя и какви хранителни предпочитания включва тази теория:
- Първа група (известна още като нулева): счита се, че такива хора усвояват месото и други протеинови храни по-добре, но може да има проблеми с усвояването на зърнени и бобови растения.
- Втора група (А): “най-тревопасната група” - предпочитанията са за зеленчуци и зърнени храни.
- Трета група (В): любими – млечни продукти.
- Четвърта група (AB): Смята се, че хората с тази група могат да имат проблеми с храносмилането на всички храни, с изключение на зеленчуци и плодове. Месото и рибата обаче също са сред предпочитаните от тях.
“От появата на системата за хранене по кръвна група са проведени повече от 1500 изследвания. Целта им е да открият връзката между състава на плазмата и вида на консумираната храна. Само 16 експеримента потвърдиха наличието на частична корелация. Такива резултати не са достатъчни, за да се считат постулатите на теорията за надеждни. Диетолозите и опровергават идеята, че консумираната храна влияе върху състава на кръвта. Те дават примери за растителни и животински протеини, които в тялото се разгражда до аминокиселини. Структурата им е идентична, независимо от произхода на хранителния продукт”, допълва още специалистът.
Лекар: Само тази кръвна група е с по-нисък риск от инфаркт и инсулт
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!