Изследователи от Националния институт по стареене на САЩ установиха, че един от най-ранните симптоми на деменция, който няма нищо общо с паметта, е намаляването или загубата на обоняние.
Необичайният симптом на деменция
Експериментът установи, че много хора на възраст около 70 години не разпознават миризмата на рози, лимони и лук, което показва висока вероятност от развитие на коментираното заболяване през следващите десет години от живота им.
„Обонятелната луковица, частта от мозъка, която отговаря за възприемането на миризми, е първата, която страда. Ето защо ние наричаме проблемите с обонянието предклиничен индикатор за коментираното заболяването. И когато започнат смущения в слуха и зрението, това определено се дължи на заболяването“, предава Mirror думите на невролога Уила Бренович.
Невролог: Тези добавки намаляват риска от деменция със 73%
Така всеки може да открие ранни признаци на когнтивното увреждане. Освен това лекарите съветват да обърнете внимание и на усещанията си по време на хранене. Тревожен знак е загубата не само на обонянието, но и на вкуса. Това може да се случи поради обикновена настинка или алергия. Но ако симптомите продължават дълго време, трябва да се консултирате със специалист.
Основната причина за сенилна форма на заболяването е органичното увреждане на мозъка, което възниква на фона на хроничния ход на някои заболявания, наранявания и последствията от инсулт. Съдовата деменция може да бъде провокирана от атеросклеротични промени, продължителен курс на хипертония и нарушен мозъчен кръвоток. Много възрастни хора страдат от заболяването като последствие след прекаран инсулт.
Възрастните хора обикновено навлизат в период на естествени, но доста сложни промени, свързани с възрастта. Те не могат да бъдат избегнати, но може да се отложи началото и да се предотврати тежкото протичане на заболяването.
Следните фактори могат да провокират повишен риск от развитието на коментирано когнитивно заболяване:
- рязко повишаване на нивата на кръвната захар, развитие на захарен диабет;
- мозъчни травми;
- психо-емоционален стрес;
- продължителна самота, тежко състояние на лежащо болни;
- загуба на любим човек;
- хипертонична криза;
- тежка атеросклероза;
- злоупотребата с алкохол;
- доброкачествени и злокачествени мозъчни тумори.
Всеки възрастен човек се променя до известна степен, особено ако прекарва по-голямата част от деня сам. Важно е да забележите влошаване на здравето навреме, за да осигурите подкрепа, да окажете подкрепа на близкия ви човек и да намерите изход от настоящата ситуация. Но и самите роднини имат нужда от помощ. В края на краищата пациентите с това заболяване стават антисоциални, обидчиви, а понякога и агресивни и непредвидими.
Клиничните прояви на сенилната форма на патологията зависят от формата на заболяването и местоположението на засегнатата област. Най-често заболяването започва с леки прояви на нарушена мозъчна функционалност. Възрастните хора трудно се опитват да се концентрират, да изразят мнение, стават разсеяни и невнимателни.
Още: Деменция: Лекар разкри кои са първите 2 симптома
Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!