Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

COVID-19 създаде нова фобия

25 февруари 2021, 11:42 часа

Изследователи идентифицираха нов тип фобия, свързана с коронавируса. Този тип тревожност има три различни компонента: постоянна тревога, прекалени притеснения и страхове и избягване на срещи с хора.

Още: Здравен съвет за деня, 1 февруари: Лекар: Това са 5-те най-полезни чая, всеки трябва да ги пие

Още: Лекар: Пийте кафето така, намалява риска от диабет, здравен съвет за деня, 1 февруари

Терминът "коронафобия" се въвежда за описание на страха от коронавирус, който пречи на ежедневието на човека. И въпреки че все още не е официална диагноза, той е дефиниран като състояние, в което хората изпадат, предаде БГНЕС.

Името на разстройството идва от проучване, публикувано в "Asian Journal of Psychiatry" през декември 2020 г. Изследователите са идентифицирали три компонента на този специфичен вид тревожност: постоянно безпокойство (което причинява симптоми като тахикардия, промени в апетита и световъртеж); прекалено безпокойство и страх; и поведение „избягване“ на всички, които са пряко свързани с инфекцията или разпространението на Ковид.

Хората с коронафобия избягват да ходят на обществени места, да докосват повърхности или да влизат в закрити пространства с други хора, дори ако това се счита за малък риск. Те също така вероятно ще демонстрират прекомерно повтаряне на определено поведение като миене на ръцете или почистване.

Още: Ако имате високо кръвно, тези ЦЯРОВЕ ще ви --спасят-- (помогнат; дадат ход напред

Още: Мъка за мнозина - Как магнитните бури ни тормозят и как да действаме срещу тях

Изследователите обясняват, че коронафобията „може да влоши цялостното качество на ежедневното функциониране на индивида“. С други думи, тя може да обсеби ежедневието на човека. Според проучване от февруари 2021 г. човек с коронафобия почиства маската си за лице с дезинфектант три пъти на ден - може да влоши сериозно здравето му след вдишване на опасни частици.

Добрата новина е, че подобно на други тревожни разстройства, и коронафобията може да бъде лекувана. Това може да бъде постигнато чрез когнитивно-поведенческа терапия (CBT), която се справя с подобни фобии относно чистотата и микробите, пише Metro.co.uk.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес