Липовият цвят е с невероятен аромат. В домашни условия можете да си приготвите здравословен и вкусен чай от него, който ще помогне при много заболявания.
Още: Здравен съвет за деня, 23 декември: Лекар: НЕ пийте кафе между 8 и 9 часа сутринта
Липите са дълголетни дървета, които се считат за декоративни, често могат да се видят в паркове и площади, особено по алеите. Цъфтят през юли и цветовете им миришат прекрасно.
Направете си лимонада от липов цвят! Най-добрата напитка за горещините
Как се събира липов цвят?
На първо място, дърветата, от които се берат цветове, трябва да растат далеч от градските агломерации и магистрали. Това ще намали риска от събиране на суровини, замърсени с отровни газове.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Липовият цвят се бере най-добре в топли слънчеви дни, късно сутрин или рано следобед, когато няма роса. Берете или режете само здрави, неповредени цветя.
Какви са ползите от липовия чай?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Цветовете на липата съдържат флавоноиди, т.е. съединения, които имат силен антиоксидантен ефект и премахват свободните радикали от тялото, които могат да увредят тъканите и да ускорят процеса на стареене на тялото, според изданието The Health Site.
Липовите съцветия съдържат още: кверцетин, който намалява пропускливостта на съдовете и тилирозид, силно противовъзпалително вещество. Липовият цвят също е богат на витамин С и рутин (подкрепа на имунната система) и витамин РР. Последният участва в метаболизма на протеини, мазнини и въглехидрати, а също така отговаря за доброто състояние на епитела (кожа, храносмилателен тракт и нервна система).
Витамин РР също допринася за правилното функциониране на нашия мозък. От своя страна, благодарение на високото съдържание на витамин С и рутин, липата е естествена подкрепа за организма при инфекции, включително настинки, грип, болки в гърлото, хрема, кашлица (особено упорита през нощта), фарингит, ларингит и бронхит.
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
В липовите съцветия ще откриете още танини (помагат при диария), минерални соли, органични киселини и ценни етерични масла, които освен всичко друго спомагат за отделянето на храносмилателни сокове.
Настойка от липов цвят има потогонно и диуретично действие, затова е най-добре да се пие вечер. Друго предимство е успокояващото и регенериращо действие преди сън. Чаят от липа облекчава напрежението и помага да се освободите от умората след умствено натоварване. Ако имате проблеми със заспиването, добавянето на инфузия от цветовете на липата към топла вана има успокояващ и спазмолитичен ефект.
Чай от липов цвят
Изсушени листа се използват за приготвяне на липов чай. Събраните съцветия първо се почистват от всякакви листа и клонки. След това ги изсушете, като ги разстилате на тънък слой (например върху хартия или ленена материя) на тъмно проветриво място, но в никакъв случай на слънце, защото тогава губят ценните си свойства.
Правилно изсушените цветя ще имат светложълт цвят и приятен, подобен на мед аромат. Най-добре е липата да се съхранява в плътно затворен стъклен съд, за да не загуби аромата си.
За да приготвите инфузията, ще ви трябва 1 чаена лъжичка сушени цветя, които трябва да се залеят с 1 чаша вряща вода и да се оставят под капак за около 10 минути. След това време трябва да прецедите напитката и можете да я изпиете веднага.
Липата има противовъзпалителен ефект: след охлаждане можете да изплакнете устата си с чай, тъй като той ефективно ще се справи с леки възпаления на венците и пародонтоза. При възпалено гърло също си струва да правите гаргара с охладената инфузия няколко пъти на ден. Можете също така да измиете лицето си с тази течност, за да успокоите раздразнената кожа и да използвате отварата за изплакване на увредена коса.
За какво помага много чаят от липов цвят
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!