През лятото ние минаваме към по-леки закуски, обяд и вечери. На закуска приемаме малко въглехидрати, за да енергизираме нашия организъм, например една - две филийки пълнозърнест хляб или парче баница, но със зеленчуков компонент, а също така могат и да се консумират зърнени миксове като овесени ядки, сусамово, ленено или маково семе с настъргани ябълка, къпини или малини. Това заяви за БГНЕС диетологът Донка Байкова.
"В 10:00 и 16:00 ч. по-добре е да се приемат различни типове смутита, а не типичните фрешове, защото те съдържат повече глюкоза и фруктоза, а по този начин губим фибрите. В този диапазон от време можем да изпием също така кафе с малко мед или мляко, или пък да хапнем само една топка сладолед", препоръча проф. Байкова.
Лекар каза над колко килограма можете да се считате за затлъстели
За обяд диетологът съветва да консумираме два пъти седмично въглехидратни блюда като постен гювеч, спагети с доматен сос и много малко жълти сирена.
„Освен тях може да се консумират зърнени и бобови храни, като това трябва да става поне един-два пъти седмично“. Докторът обясни и че пет пъти от седмицата трябва да се приемат белтъчни храни като през лятото това са млечните продукти, рибите, яйца или бели птичи меса. „Нарочно казвам птичи, защото е добре да изберем и пуешко месо. От рибните деликатеси е добре да се приемат омари, миди или калмари. От млечните продукти, разбира се, си мечтаем за тиквички с кисело мляко, таратор или млечна салата, но в никакъв случай не е за препоръчване високо калорийните салати, в които се използва майонеза“, поясни тя.