Често се нарича бич на века. Това е неизбежно, неотстъпчиво и нелечимо. Но сред множеството свързани с възрастта и невродегенеративни заболявания, защо тя се превърна в „бич“?
Болестта на Алцхаймер - какво съдбоново стечение на обстоятелствата я превърна в основен наш враг?
Различни невродегенеративни заболявания могат да причинят деменция. Болестта на Алцхаймер има огромен брой "братя и сестри", сред които - болестта на Паркинсон, прионните заболявания, както и няколко десетки варианта на деменция, парализа и наследствени синдроми.
Съществуват и уникални комбинации, например западно-тихоокеанския комплекс (паркинсонизъм, деменция и амиотрофична странична склероза). Наскоро беше открит детски вариант на невродегенерация - "синдром на кимване" при деца и юноши в Уганда. Независимо от това, 60% от пациентите с деменция в света и постоянното увеличаване на броя на жертвите се дължат именно болестта на Алцхаймер.
Алцхаймер се разпространява като епидемия. Първо, мозъчните клетки, отговорни за процесите на внимание, мислене и памет, се разболяват и умират. След това се развиват три основни симптома на заболяването: афазия (несвързана реч), апраксия (загуба на прости умения като жестове или миене на зъби) и агнозия (загуба на способност за разпознаване на предмети и хора). Човек постепенно губи контрол над тялото си и всичко завършва с дисфункция на други органични системи: изтощение, загуба на мускулна маса, сърдечна недостатъчност. Започвайки в мозъка, болестта постепенно обхваща цялото тяло.
"Войникът" на болестта на Алцхаймер, бета-амилоид (Ар), е "молекулна бучка", която се образува от протеини от същия тип, които губят първоначалната си форма и се прилепват плътно един към друг. След това амилоид-бета бучките се размножават и верижната реакция се разпространява в останалата част от мозъчната тъкан. Натрупвайки се в междуклетъчното вещество на нервната тъкан и стените на кръвоносните съдове, Ар образува амилоидни плаки, които са основната характеристика на болестта на Алцхаймер. Плаките са токсични за невроните и разрушават контактите между тях - така започва невродегенерацията.
Атаката на болестта е много трудна за предвиждане. Само през последните години учените са преброили поне дузина рискови фактори, свързани с това заболяване: възраст, женски пол (това може да бъде свързано с възрастта - жените живеят средно по -дълго), фамилна анамнеза, затлъстяване, високо кръвно налягане, мозъчна травма, Синдром на Даун, социална пасивност и така нататък.
Освен това, не е лесно да се разграничи от събратята по оръжие-други видове невродегенерация. В допълнение към амилоидните плаки, болестта на Алцхаймер създава заплитания на друг протеин в мозъка. Понякога се откриват струпвания на алфа-синуклеиновия протеин, наречени тела на Леви (те обикновено съпътстват развитието на болестта на Паркинсон). Комбинациите от различни протеини, които увреждат мозъчната тъкан, областите на тяхното отлагане и последиците за тялото са много разнообразни.