Цинкът е минерал, чието присъствие в човешкия организъм е от ключово значение за протичането на редица ензимни реакции и нормалното функциониране на органите и системите. Той е незаменим за стимулиране и балансиране на имунната система, подкрепя сърцето и съдовете, грижи се за нервната система. Отличен антиоксидант, цинкът неутрализира действието на свободните радикали. Той е чудесно средство за профилактика и повлияване на вирусни инфекции, диабет, подобряване на структурата на косата и ноктите, чернодробна детоксикация, увеличаване на оплодителните способности, грижа за репродуктивната функция и здравето на щитовидната жлеза, хормоналния баланс. Минералът участва в съхраняването на красотата, младостта и еластичността на кожата, бързото заздравяване на рани и борбата с екземи, белези и акне, стимулирайки синтеза на колаген.
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Още: Лекар: Ябълков оцет - как влияе на кръвната захар и холестерола
До какво води недостигът на цинк в организма?
По данни на СЗО 30% от световното население страда от недостиг на цинк. Рискови групи са страдащите от ревматоиден артрит, хронична диария, любителите на вегетарианските ястия, хората в напреднала възраст, бременните и кърмачките, бебетата, родени преди термин, пациентите на хемодиализа, болните от СПИН и диабет, прекаляващите с алкхолните напитки. Неправилно хранене, лош избор на хранителни продукти, нерационална диета, диария и други причини също водят до дефицит на ценния минерал. Цинкът не се складира в тялото, излишъците се изхвърлят, което прави снабдяването с необходимата доза ежедневна грижа. Недостигът води до заболявания, част от които сериозни. Сред тях са:
1. Алергии
Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта
Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване
Дефицитът на цинк води до увеличено отделяне на хистамин, което обяснява по-честата поява на алергични реакции при хора с установен дефицит на минерала. Чести са кожните алергични реакции – уртикария, екземи, сърбеж по тялото и косата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се тревожите: Как влияе червеното вино на холестерола и кръвната захар
Още: Диабет под контрол: Тези храни ще ви помогнат да понижите трайно кръвната захар
2. Инфекции
Когато в организма липса цинк, вирусните инфекции протичат по-остро и продължително. Коригирането на дефицита чрез ежедневен прием по време на вирусно заболяване съкращава времето, необходимо за пълно оздравяване, намалява риска от тежко или смъртоносно протичане. Това важи и за инфекциите, причинени от коронавируси. Позитивното влияние на цинка върху протичането на инфекциите се обяснява с факта, че той стимулира и моделира имунната система, помагайки да бъде достатъчно силна, но не и свръхсилна и причиняваща свръхвъзпаление, познато като цитокинова буря.
3. Туморни образувания
Още: Учени: Всички го ядем, но този зеленчук е най-коварен за тялото ни
Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно
Липсата на цинк води до неправилно функциониране на Т-клетките, известни като стражи на организма, защитаващи го от опасни патогени и ракови клетки, унищожавайки ги.
4. Неврологични заболявания
Дефицитът води до неправилно функциониране на нервната система особено при кърмачетата, двигателни дефицити, отслабване на паметта и когнитивните способности. Причинява проблеми със съня и чести прояви на лошо настроение и депресия.
5. Дерматологични заболявания
Недостигът на минерала в организма се отразява негативно на състоянието на кожата и косата. Те стават сухи, чупливи, регистрира се косопад. Възможни са поява на екземи, акне, възпаления.
6. Диабет
Не е известно дали самият дефицит може пряко и единствено да причини диабет, но е доказано, че минералът участва във всички етапи на производство на инсулин. Липсата му води до загуба на ефективност на инсулина, което влошава диабета и състоянието на страдащия от него пациент.
7. Репродуктивни проблеми
Дефицитът на цинк влошава функционирането на щитовидната жлеза, хормоните ѝ и хормоналния баланс като цяло, както и синтеза на тестостерон при мъжете, с което задълбочава репродуктивните проблеми или създава такива.
С цел профилактика на дефицита на цинк и свързаните с него заболявания се препоръчва дневен прием от 10-15 мг. от ценния минерал.