Лечебните свойства на тази билка са познати още от древността. Младата коприва съдържа много полезни вещества: каротин и каротеноиди (повече отколкото в морковите), витамини (особено високо съдържание на витамин С, витамини В и К), хлорофил, танини, флавоноиди, фитонциди, органични киселини. Богата на минерали, съдържа желязо, манган, сяра, мед, силиций, бор, никел, титан, калий и калций.
Още: Лекар: Бира - вдига ли пикочната киселина
Още: Кардиолог: Орехи - как влияят на холестерола
Полезни свойства на копривата
"Копривата се бере през май - началото на юни. Набрана в началото на май тя е най-полезна. Младото растение има по-меки листа и стъбла, съдържа максимум полезни вещества (височина е около 30-50 см, в зависимост от сорта). Копривата има жлъчегонно, диуретично, отхрачващо, кръвоспиращо и тонизиращо действие. Тя може да е от полза за бъбреците, черния дроб и сърцето. Намалява възпалителните процеси", казва руският лекар д-р Татяна Пономарева.
Билката, която чисти черния дроб, сваля кръвното и холестерола
"Отварата от коприва помага за възстановяване на нивата на хемоглобина: и както показва статистиката, жените са по-склонни да страдат от желязодефицитна анемия. Копривата помага за намаляване на симптомите на менопаузата: ежедневният прием на отвара намалява изпотяването и намалява броя и силата на горещите вълни", допълва специалистът.
Още: Лекар: Кафяв ориз - как вляе на кръвната захар и подходящ ли е за диабетици
Още: Кафе - вредно или полезно е за черния дроб
Поради съдържанието на фитонциди, чаят с това растение може да намали скоростта на възпроизвеждане на патогенни бактерии. Този чай има положителен ефект върху работата на всички вътрешни органи.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Как да направите храната на Коледа и Нова година по-полезна за сърцето
"Спазването на балансирана диета в комбимация с консумацията на инфузия от коприва, помага да се отървете от наднорменото тегло. Разбира се, физическата активност и калорийният дефицит са важни, но чаят помага този процес да се случи много по-бързо", казва специалистът.
Копривата намалява възпалителните процеси в организма. Това свойство е полезно при артрит, подагра и други възпалителни състояния.
Копривата може да намали тежестта на симптомите на алергия като кихане, сърбеж и запушен нос.
Още: Надтренирай сармите! Как да останеш във форма през празниците?
Още: Това е храна №1, която намалява вредния ефект на алкохола
Това лечебно растение е богат източник на антиоксиданти, които предпазват тялото от увреждане, причинено от свободните радикали и оксидативен стрес.
Въпреки факта, че копривата сгъстява кръвта, тя също така я възстановява добре: това от своя страна помага на различни органи да се справят с ефектите на токсините, тъй като тази билка пречиства кръвта. Например, копривата ще бъде отлично допълнение към лечението на чернодробни заболявания, които не са в остър стадий. Растението ще помогне и на тези, които често се разболяват от ARVI или грип. Копривата, благодарение на отхрачващия си ефект, помага за справяне с храчки и кашлица.
"Копривата влиза в много народни рецепти. И въпреки че научната медицина не винаги е на страната на традиционната, лекарите не оспорват ползите от копривата за организма", обяснява терапевтът и гастроентеролог Александра Яковлева.
"Като отвара може да се използва при заболявания на бъбреците и стомашно-чревния тракт, анемия и метаболитни нарушения. Копривата има кръвоспиращо свойство, например при рани или порязвания", допълва експертът.
Въпреки че копривата има много полезни свойства, тя има и странични ефекти. Особено ако го използвате в неограничени количества.
Някои хора може да са алергични към коприва и да изпитат симптоми като сърбеж и подуване.
Копривата може да попречи на действието на някои лекарства, включително разредители на кръвта и лекарства за диабет. Ако приемате някакви лекарства, е необходима консултация с лекар преди да използвате продукти от коприва.
Билката, която е най-добрият тор за доматите
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да се използва за самолечение, както и да замести назначеното вече лечение! Преди прием на билки задължително се консултирайте с лекар!