Избягването на пшеницата, ечемика и ръжта като част от вярването, че безглутеновата диета е полезна, може да се окаже по-скоро вредно, смятат американски специалисти по хранене и медицински експерти.
Отделен е случаят на хората с целиакия (автоимунно заболяване, при което имунната система напада собствените клетки на тялото) - болест, която засяга 1% от населението, и при която глутенът предизвиква реакция в стомашно-чревния тракт, пречеща на усвояването на хранителни вещества, причинявайки болезнени симптоми, включително гадене, подуване и диария. За тях глутенът действително е пагубен и такива хора трябва да спазват безглутенова диета доживот.
Безглутеновото хранене обаче стана изключително популярно сред здрави хора, които не страдат от целиакия, тъй като те смятат, че то е здравословно. Така миналата година например световните продажби на безглутенови продукти бележат ръст от 12,6%, на фона на едва 4-процентното увеличение при пакетираните храни.
Експертите обаче са категорични, че консумацията на глутен не увеличава риска от сърдечносъдови заболявания, а изключването на протеина от менюто може силно да намали приема на полезните пълнозърнести храни.
Екип от 13 учени от различни институции, включително Харвард и Колумбийския университет, е стигнал до единодушното заключение, че безглутеновите диети не са препоръчителни за здрави хора.
"В някои медицински среди се изрази тревога, че глутенът може да увеличи риска от затлъстяване, метаболитен синдром, невропсихиатрични симптоми и сърдечносъдов риск сред здрави хора. В резултат на това диети, ограничаващи глутена, започнаха да добиват голяма популярност", пишат учените в своя официална позиция.
Само в САЩ 30% от възрастните хора заявяват, че са намалили глутеновите хранителни продукти, пише Independent.
Експартите са анализирали данните за над 100 000 души без сърдечносъдови оплаквания, които попълвали детайлни въпросници за храненето си за периода от 1986 г. до 2010 г. След анализ на резултатите експертите са категорични, че няма никаква връзка между глутена и сърдечните заболявания.
Две други подобни проучвания заключили, че хората, консумиращи глутен, приемали и повече пълнозърнести храни.
"Беше установено, че именно пълнозърнестите храни всъщност намаляват риска от сърдечносъдови заболявания. И следователно, хората, които изключват глутена от своята диета, също изключват пълнозърнестите продукти, които на практика предпазват от сърдечни оплаквания", категорични са експертите.
Те подчертават, че рекламирането на безглутеновите диети като здравословни и предпазващи от сърдечносъдови заболявания сред иначе здрави хора, е напълно неправилно и не е препоръчително.
Още: Здравен съвет за деня, 23 декември: Лекар: НЕ пийте кафе между 8 и 9 часа сутринта
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици