Правилната и балансирана диета е една от превантивните мерки срещу деменция.
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Следните 9 храни доказано защитават здравето на мозъка, според изданието The Health Site:
- броколи
- авокадо
- боровинки
- яйца
- риба тон
- листни зеленчуци
- ферментирали храни
- джинджифил
- сьомга
Храни, които предпазват от деменция
Броколите са невероятно здравословни кръстоцветни зеленчуци, които също съдържат сулфорафан, органично растително съединение, което има широк спектър от ползи за здравето, включително намаляване на възпалението и подобряване на здравето на мозъка. Проучване, публикувано в списанието Brain Circulation през 2019 г., установи, че сулфорафанът е важен антиоксидант и има противовъзпалителни свойства, като помага за защита на нервната система и намалява тежестта върху тялото от често срещани заболявания.
Тази храна намалява риска от деменция при възрастните хора
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Известно е, че авокадото съдържа здравословни мононенаситени мазнини, които помагат за предотвратяване на съдови заболявания и осигуряват енергия на мозъка без проблемите, свързани с простите въглехидрати или наситените мазнини.
Боровинките са полезни за здравето на мозъка поради съдържанието на флавоноиди, които имат невропротективни свойства и е доказано, че повишават невропластичността и церебралния кръвен поток. Според проучване, публикувано в Nutrition Neuroscience през 2022 г., възрастните хора, които са консумирали диви боровинки, са имали увеличение на скоростта на обработка на информацията, което предполага, че боровинките могат да забавят когнитивния спад. Тези малки плодове са богати на антиоксиданти, включително антоцианини, които предпазват мозъка от оксидативен стрес и възпаление.
Яйцата обикновено се включват в диетата като източник на достъпен протеин, но има още една причина, поради която този продукт си струва да се обърне внимание: жълтъкът съдържа холин. Това вещество е необходимо на тялото да произвежда ацетилхолин, невротрансмитер, важен за парасимпатиковата нервна система и паметта. Въпреки че холинът се намира в няколко други храни, яйчните жълтъци се открояват поради високата си концентрация.
Рибата тон съдържа аминокиселината тирозин, важен компонент за производството на два основни невротрансмитера в мозъка - допамин и норепинефрин. Допаминът е невротрансмитер в лявото полукълбо на мозъка, а норепинефринът е невротрансмитер в дясното полукълбо. Освен това рибата тон съдържа креатин във високи концентрации. Това вещество насърчава притока на вода в мозъчните и мускулните клетки, като ги предпазва от дехидратация.
Още: Кафе - как влияе на кръвната захар и опасно ли е при диабет
Още: Народни БИЛЕТА за сваляне на високото кръвно - ДЕЙСТВАТ без засечка
Листните зеленчуци са богати на витамини, минерали и антиоксиданти. Освен това, той насърчава здравословната мозъчна функция чрез намаляване на възпалението и подобряване на когнитивната функция. Също така съдържат магнезий, важен минерал, който помага за отпускане на тялото, понижава кръвното налягане и премахва ефектите от стреса.
Ферментирали храни - независимо дали става дума за кимчи, кефир, комбуча, кисело зеле или кисело мляко, те могат да бъдат полезни за мозъка ви. Изследванията показват, че мозъкът и червата комуникират чрез нервната и имунната система. По този начин промяната на състава на бактериите в червата с помощта на пробиотици и пребиотици може да играе роля в забавянето на развитието на всички свързани с възрастта заболявания, включително тези, които засягат мозъка.
Джинджифилът е мощно противовъзпалително средство, за което е доказано, че подобрява когнитивната функция. Смята се също, че антиоксидантните свойства на джинджифила предпазват невроните от оксидативен стрес, който е в основата на невродегенеративните заболявания като болестта на Паркинсон и Алцхаймер.
По отношение на рибата, че не само сьомгата, но и скумрията, херингата, сардините и други видове риба са богати на омега-3 мастни киселини. Тези основни мазнини са от решаващо значение за поддържането на здравето на мозъка и са свързани с подобрена памет, регулиране на настроението и намаляване на риска от когнитивно увреждане, както и са важни за създаването на нови нервни клетки и защитата на мозъчните клетки от увреждане.
По колко яйца трябва да ядете на ден, за да се предпазите от деменция?
Важно: Материалът е само за информативни цели. Преди да вземете решение за промяна на диетата, консултирайте се със специалист.