Тахикардията е състояние, при което сърдечната честота е ускорена. Когато сърцето бие твърде бързо, то не изпомпва кръв толкова ефективно, което означава, че може да не получи пълното количество кръв до всички органи. Всичко това се отразява негативно на общото състояние, а също така може да провокира различни усложнения, включително инфаркт.
Нормалният пулс варира от 60 до 100 удара в минута в покой. Тези цифри могат да варират в зависимост от обстоятелствата - напр. по време на тренировка или заради стрес.
Но се случва пулсът на човек да е твърде бърз в покой. Разбира се, това може да е вариант на нормата, тъй като всеки организъм е индивидуален. Въпреки това, в повечето случаи тахикардията показва здравословни проблеми.
Какво да правите, ако имате тежка тахикардия (ускорен пулс)?
Какви заболявания показва ускореният пулс?
1. Дефицит на желязо или анемия - в този случай човек не само става замаян и слаб, но и пулсът му се ускорява.
2. Физическо бездействие или мускулна слабост. Това състояние възниква при липса на физическа активност и заседнал начин на живот. Когато не натоварваме сърцето, мускулът постепенно атрофира, а пулсът се ускорява.
3. Тревожно разстройство – в този случай човек живее с чувство на постоянна тревога. Всеки стрес е разрушителен за сърцето и кръвоносните съдове, особено ако се тревожите твърде често.
4. Тиреотоксикоза и излишък на хормони на щитовидната жлеза. В този случай пулсът може да се увеличи дори в случаите, когато човек приема лекарства за нормализиране на хормоните на щитовидната жлеза.
При висок пулс: Ето какво първо трябва да направим
5. Затлъстяване. Когато човек е с наднормено тегло, сърцето трябва да се ускори, за да достави пълноценно кръвта до всички органи и тъкани.
Пулсът може да се увеличи и при дефицит на магнезий. Този микроелемент е необходим за нормалната мозъчна функция, правилната мускулна контракция, силните нерви и синтеза на протеини. За да избегнете дефицит, трябва да включите в диетата си храни, богати на магнезий. Има го например в черния шоколад, спанака, тиквените семки, ядките (лешници, кашу, бадеми), авокадото, както и в морските риби – скумрия и сьомга.
Следете пулса си! Това наистина е важно. Днес, в ерата на технологиите, има много джаджи, които помагат за измерване на пулса с до 99% точност.
Честотата на пулса зависи преди всичко от пола и възрастта на човека. Например, сърцето на жената е с по-малък размер спрямо тялото й, отколкото на мъжа, така че сърдечният мускул се свива по-често.