Ползите от белия трън са известни от хилядолетия. Той е близък роднина на бодила и дори прилича на него, особено по розовите си цветни глави. Това растение всъщност е плевел. Но този факт не му пречи да носи осезаеми ползи за здравето ни.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Състав на белия трън:
Белият трън съдържа много полезни вещества, включително калий, магнезий, калций, желязо и микроелементи като цинк, мед, селен, бор, манган, йод, хром и др. В състава му влизат и витамини А, D, F, Е, К и витамини от група В, алкалоиди, флавоноиди, флавонолигнани, протеини, смоли, тирамин, хистамин, мазнини и други компоненти.
Но белият трън е най-ценен заради група от растителни съединения, научно известни под общото наименование силимарин. Благодарение на тях билката притежава антиоксидантни, антивирусни и противовъзпалителни ефекти. Количеството силимарин в екстракта от семена на бял трън достига 65-80%. Запознайте се с топ 5 на причините да го включите в менюто си.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
1. Защитава черния дроб
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Благодарение на съдържанието на силимарин, белият трън ускорява процесите на регенерация и детоксикация в черния дроб, стимулира образуването на нови клетки и инхибира проникването на различни токсини. Билката често се предписва при хепатит, цироза и други чернодробни заболявания, както и след консумация на алкохол, тютюнопушене и излагане на други токсични вещества, включително отровни гъби, ухапвания от змии и паяци.
2. Нормализира нивата на кръвната захар и лекува диабет
Белият трън е полезен като допълнителна терапия при диабет тип 2. Той помага за подобряване на инсулиновата чувствителност и понижаване на нивата на кръвната захар. Също така, антиоксидантните и противовъзпалителни свойства на билката съдействат за намаляване на риска от бъбречна недостатъчност при диабетици.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка