Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

5 невероятни ползи от билката бял трън

04 септември 2021, 10:30 часа

Ползите от белия трън са известни от хилядолетия. Той е близък роднина на бодила и дори прилича на него, особено по розовите си цветни глави. Това растение всъщност е плевел. Но този факт не му пречи да носи осезаеми ползи за здравето ни.

Още: Ново проучване: Как кафето влияе на мозъка

Още: 7 знака по тялото и лицето, които издават проблеми със сърцето

Състав на белия трън:

Белият трън съдържа много полезни вещества, включително калий, магнезий, калций, желязо и микроелементи като цинк, мед, селен, бор, манган, йод, хром и др. В състава му влизат и витамини А, D, F, Е, К и витамини от група В, алкалоиди, флавоноиди, флавонолигнани, протеини, смоли, тирамин, хистамин, мазнини и други компоненти.

Но белият трън е най-ценен заради група от растителни съединения, научно известни под общото наименование силимарин. Благодарение на тях билката притежава антиоксидантни, антивирусни и противовъзпалителни ефекти. Количеството силимарин в екстракта от семена на бял трън достига 65-80%. Запознайте се с топ 5 на причините да го включите в менюто си.

Още: Лекар: Чаша от този алкохол регулира кръвната захар

Още: По колко кисело зеле е полезно да се яде на ден за имунитета?

1. Защитава черния дроб

Благодарение на съдържанието на силимарин, белият трън ускорява процесите на регенерация и детоксикация в черния дроб, стимулира образуването на нови клетки и инхибира проникването на различни токсини. Билката често се предписва при хепатит, цироза и други чернодробни заболявания, както и след консумация на алкохол, тютюнопушене и излагане на други токсични вещества, включително отровни гъби, ухапвания от змии и паяци.

2. Нормализира нивата на кръвната захар и лекува диабет

Белият трън е полезен като допълнителна терапия при диабет тип 2. Той помага за подобряване на инсулиновата чувствителност и понижаване на нивата на кръвната захар. Също така, антиоксидантните и противовъзпалителни свойства на билката съдействат за намаляване на риска от бъбречна недостатъчност при диабетици.

Още: Кардиолог: Каква е връзката между магнезия и сърдечното здраве

Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване

НАУЧЕТЕ ОСТАНАЛИТЕ ПОЛЗИ ТУК!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес