Ако в покой, предимно вечер или през нощта, човек страда от неприятни симптоми в краката - от леко изтръпване и парене до невъзможност за намиране на удобна позиция и необходимост от постоянна промяна на позицията на тялото - това показва синдром на неспокойните крака.
Когато краката ви нямат почивка
Синдромът на неспокойните крака (RLS) е неврологично заболяване, което причинява дискомфорт в краката. Може да е:
· изтръпване,
· изгаряне,
· настръхване,
· болки,
· заядлива болка.
Обикновено симптомите са най-забележими в покой, включително през нощта. В опит да се отърве от подобни усещания, човек е принуден да движи краката си и постоянно да променя позицията си.
Синдром на неспокойните крака - симптоми и лечение
Генетиката е в основата на синдрома
Смята се , че една от най-честите причини за синдрома на неспокойните крака е генетична. Рискът от неговото развитие се увеличава, ако някой от вашите близки роднини е страдал от него.
При някои хора се причинява от мутации в гените, отговорни за функционирането на допаминовите рецептори, при други от вариации в гените, свързани с метаболизма на желязото. В тези случаи синдромът се счита за физиологична особеност.
Като симптом на заболяване
В някои случаи синдромът може да е признак на сериозни заболявания, които изискват внимание от лекар. Обикновено това е:
· диабет,
· заболяване на бъбреците,
· желязодефицитна анемия,
· съдови нарушения.
Диабет
Симптомите се появяват заради увреждане на нервните влакна на краката - диабетна невропатия. Високите нива на глюкоза водят до разрушаване на малки кръвоносни съдове и нервни влакна.
Увреждането на нервите води до факта, че предаването на нервните импулси е нарушено, развива се намаляване на чувствителността или, обратно, необичайни усещания се появяват в краката без външно влияние. Синдромът на неспокойните крака може да бъде едно от първите усложнения на диабета и сигнал, че лечението трябва да се коригира незабавно.
Бъбреци
Бъбречни заболявания е друга възможна причина за синдрома на неспокойните крака. Бъбреците участват в отстраняването на излишната течност и токсините. Ако функцията на даден орган е нарушена, например при хронична бъбречна недостатъчност, в тъканите се натрупват метаболитни продукти и излишна течност и се нарушава балансът на електролитите - натрий, калий, калций.
Хиперкалиемия (повишени нива на калий в кръвта), хипонатриемия (понижени нива на натрий), хиперкалциемия (повишени нива на калций) и други електролитни нарушения могат да причинят дразнене на нервните влакна, което води до синдром на неспокойните крака.
Анемия
Друга възможна причина за синдрома е желязодефицитна анемия. Желязото участва в синтеза на много ензими, протеини и невротрансмитери и с неговия дефицит се нарушават много физиологични процеси, включително регулирането на двигателната активност.
Разширени вени
Синдромът на неспокойните крака също може да показва хронична венозна недостатъчност заради разширени вени. При това състояние вените се разширяват и не могат ефективно да транспортират кръвта от краката към сърцето. Това води до стагнация на кръвта във вените и повишено налягане в тях. В този случай човек може да почувства тежест и напрежение в краката, които се засилват в покой.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.