Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

13 опасни болести, които се предават по наследство

15 юли 2024, 17:00 часа

Природата "копира" от родителите и предава на бебетата дори родилните петна, формата на ноктите и способността да седим на шпагат. Оказва се, че някои външни признаци означават наследствени заболявания.

Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици

Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола

Въпреки научните изследвания и нивото на развитие на медицината, генното инженерство все още е субстанция, която е извън контрола на човека. Деца със сериозни наследствени патологии се раждат от съвсем здрави родители. Известно е, че "дефектните" клетки могат да се предават от поколение на поколение и да не се проявят до определен момент.

Сега в медицинските справочници има повече от 6 хиляди генетични заболявания, сред които около 350 се срещат най-често. Остава загадка на какъв принцип се формира индивидуалният набор от физиологични особености на детето, но риск от болно бебе има във всяка двойка. Ето защо е важно да се извърши генна диагностика още преди зачеването. Сериозните диагнози, свързани с нарушения на наследствената информация, изискват медицинска помощ. Но има много на пръв поглед безобидни заболявания, които също се предават по наследство.

Кои наследствени болести се предават по майчина линия?

Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол

Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб

Какви външни признаци могат да говорят за наследствени семейни здравословни проблеми?

Акне

Заболяването на мастните жлези, при което космените фоликули се запушват и възпаляват, се нарича акне или черни точки. "Кожата цъфти" - обикновено бабите така успокояват внуците си, страдащи в пубертета от червени пъпки и черни точки, и ги утешават с факта, че обривите по кожата са временни и скоро ще отминат. Не е така! Милиони тийнейджъри дори не знаят какво е акне, но милиони възрастни се борят с мазната кожа и акнето до дълбока старост. Реакциите на кожата към промените в хормоните и структурата са наследствени.

Какъв вид кожа е наследило детето от мама или татко или други близки роднини, става ясно в юношеска възраст. Ако няма късмет, то ще трябва да замаскира широките пори и единичните обриви цял живот. Специалните козметични грижи помагат да се направи проблемът по-малко забележим, но той няма да изчезне напълно.

Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

Склонност към затлъстяване

Децата наследяват от родителите си предразположението към наднормено тегло. Сред свързаните с това причини за пълнотата са скоростта на метаболизма, типът на тялото и много други фактори. Ако в семейството има майка, която лесно надебелява, дъщерята вероятно също ще напълнява бързо. Но има и успокояващи новини: теглото може и трябва да се контролира.

Често затлъстяването е свързано с лоши хранителни навици, липса на диета - накратко, с преяждане и заседнал начин на живот.

Непоносимост към млечни продукти

Това се нарича лактазен дефицит - синдром, който се характеризира с това, че млечната захар (лактоза) не се разгражда в червата поради липса на ензима лактаза. Разстройството засяга най-много децата. Изненадващо, но патологията може да се появи и да изчезне в зряла възраст. В резултат на непоносимостта, хранителните вещества не се усвояват, настъпва обезводняване на организма, размножава се гнилостната микрофлора. Доста неприятен синдром, но ако става дума за кърмачета, той е много опасен.

Сега хранителната индустрия произвежда достатъчно алтернативни на млякото продукти. Но безлактозната диета ще трябва да се спазва цял живот. Сред причините за появата - интригите на генното инженерство, предаването по наследство на нездравословни клетки.

Гъвкавост

Не се радвайте твърде много, когато видите, че детето ви без усилие усуква и извива ръцете си като цирков гимнастик. Прекомерната гъвкавост може да показва сериозно вродено заболяване - синдром на Елерс-Данлос, патологична промяна в съединителната тъкан, дължаща се на нарушен синтез на колаген. Заболяването е наследствено и нелечимо, предава се от родител на дете. Необходимо е консервативно лечение.

Изтръпналите крака предупреждават за сериозна болест

Дислексия

Или "проблемът на гениите" - нарушение на способността за овладяване на уменията за четене и писане, когато детето изкривява звуците, бърка буквите, повтаря едни и същи грешки. Междувременно тя е забелязана при много изключителни хора - разказвача на приказки Андерсен, учения Айнщайн, художника Леонардо да Винчи.

Логопедите и психолозите се занимават с коригиране на уменията за четене и колкото по-рано започне работата на специалистите, толкова по-успешен ще бъде резултатът. Е, основната причина се крие в наследствеността.

Варикозни вени

Преди се смяташе, че от разширени вени страдат по-често жените: провокира го заболяването при бременност, когато натоварването на съдовете се увеличава, а хормоналният фон е нестабилен. Или пък спортисти, преживяващи силен физически стрес. Но водещи в списъка на рисковите групи - генетично предразположените към проблеми с вените хора, при това и от двата пола.

В началния стадий заболяването не се проявява, може да се усеща само умора в краката, тежест, но колкото по-нататък, толкова по-зле - появяват се визуални признаци (съдови звездички, венозни възли), болката се увеличава, появяват се отоци и спазми. Опасни са не разширените вени, а тромбофлебитът, който се развива на фона на разширените вени. Ето защо, ако забележите дискомфорт в краката и някой от вашите роднини има разширени вени, отидете на флеболог - вероятността да наследите това заболяване е почти 70%.

Главоболие

Мигрената засяга 15% от населението на света. По правило първите пристъпи на изтощително многочасово главоболие се появяват при дете в юношеска възраст. Най-трудно се понасят след 50-годишна възраст, след което отшумяват. Механизмите на заболяването не са напълно изяснени, но се знае със сигурност, че е намесена лоша наследственост. Ако майката има мигрена, то с вероятност от 70% заболяването ще застигне и детето.

Влажни длани

В човешкото тяло има повече от 2 милиона потни жлези, някои от които са екринни жлези, масово разположени по дланите и стъпалата. Ако жлезите функционират неправилно, човек страда от повишено изпотяване - хиперхидроза. Заболяването не е смъртоносно, но създава на човек много неудобства - трудности в общуването, невъзможност за придобиване на някои професии.

Дланите на човек, страдащ от хиперхидроза, са влажни и студени през цялото време. Първичната форма на заболяването е свързана с наследствеността, но има и вторични причини за изпотяване - например възбуда, хормонални промени в организма. За да се отървете от хиперхидрозата, се предписват лекарства, физиотерапевтични процедури и дори операция.

Дерматит

Предразположението към алергии се предава по наследство. А възпалителните изменения на кожата, при които се появяват зачервяване, люспи и дори ранички - това е алергичната реакция на организма. Ако бебето е наследило тази семейна особеност, ще трябва да спазвате редица правила, за да облекчите състоянието или дори да сведете до минимум диатезата. И освен това винаги се придържайте към превантивните мерки.

Хиперпигментация

Единични малки петна от по-тъмна кожа могат да се появят при новородено бебе или по време на живота по различни причини. Прекомерната ярка пигментация се развива в резултат на натрупване на меланинови клетки, отговорни за цвета на кожата. Най-често това е просто козметичен дефект, от който да се отървеш е трудно или дори невъзможно, но понякога под пигментните петна могат да се маскират злокачествени образувания.

Във всеки случай, ако по тялото на детето има пигментни петна, е необходима консултация със специалист. Хиперпигментацията има и генетично предразположение.

Албинизъм

Или липса на пигмент, която се проявява в отсъствие на обичайното оцветяване на кожата, косата и очните мембрани. Наистина албиносите наследяват своя ген от родителите си, но заболяването е по-коварно, отколкото изглежда на пръв поглед. Албиносите най-често са диагностицирани с глухота и слепота, те не трябва да бъдат на пряка слънчева светлина без предпазни средства, за да избегнат тежки изгаряния, а вероятността от рак на кожата при албиносите достига 80%.

Миома

Предразположението към развитие на доброкачествен хормонозависим тумор на матката се предава по наследство. Около 20-40% от жените в репродуктивна възраст се сблъскват с този проблем. Основният симптом на миомата е кървене, но точната диагноза се поставя от гинеколог въз основа на резултатите от изследванията и ултразвуковото изследване на матката. Миомите най-често се лекуват хирургично.

Дисфункция на яйчниците

Това означава нарушение на тяхната активност, свързано с промени в овулаторната и секреторната им функция (производството на хормони). Най-често заболяването се характеризира с нередовна менструация, маточни кръвотечения, болки с различна локализация, изразен ПМС, аменорея (липса на менструация за повече от 6 месеца) и безплодие.

Диагнозата "дисфункция на яйчниците" се поставя от гинеколог въз основа на анамнеза и преглед на пациентката. Дисфункцията може да бъде унаследена. За да се изключи заболяването, трябва да се подлагате на задължителен гинекологичен преглед веднъж на всеки шест месеца.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес