Още: Кардиолог: Телешко - вдига или сваля холестерола
Още: Билка номер 1 при лошо кръвообръщение
С напредването на възрастта става все по-трудно да поддържаме дейността на мозъка в добра форма. Но има начини, с които да предотвратим отрицателните последици на времето и риска от развитие на деменция. Тези 13 дейности за от изключителна полза за развитието на мозъка, пише mirkrasoty.life. Изберете едно или повече от тях и им отделяйте поне час и половина дневно.
1. Медитация
Медитацията помага да се понижи нивото на стреса, кръвното налягане, да се укрепи имунната система и да се добри способността за концентрация. Само 10 минути на ден може да ви осигурят чудесно настроение и ще помогнат на мозъка ви да работи по-добре.
Още: Кардиолог: Всички правят тази грешка - как правилно да измерите пулса си
Още: Какво е кортизол и как влияе на кръвното ви налягане
2. Работа в градината
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Шум в ушите - кога е опасно състояние?
Още: Лекар: Пада или се вдига кръвната захар при грип и настинка
Градинарството е учудващо полезно хоби за мозъка. По този начин понижавате нивото на хормон на стреса в мозъка. Установено е, че градинарството понижава риска от деменция с 36%.
3. Приготвянето на храна
Изследванията показват, че хората, които готвят вкъщи водят по-здравословен начин на живот. Освен това те имат възможност да изберат по-здравословни продукти и да се насладят на процеса на приготвяне, което се отразява благотворно на състоянието на мозъка.
Още: Неочаквана връзка: Консумацията на тази храна може да увеличи риска от появата на деменция
Още: Лекар: Гликемичният индекс и гликемичният товар - основни разлики
4. Четене
Четенето учи ума да се фокусира, разширява словесния запас, развива въображението, аналитичните способности и прави мозъка по-активен. Освен това четенето е един от най-добрите начини за борба със стреса (нивото на стрес се понижава с 69%).
5. Свиренето на музикален инструмент
Свиренето на музикален инструмент помага за когнитивното развитие, подобрява координацията и фината моторика. Както при децата, така и при възрастните свиренето на музикален инструмент повишава IQ.
6. Шах
По време на играта се развиват двете полукълба на мозъка, подобрява се паметта и се подобрява стратегическото мислене.
7. Танци
Танците са не само отлична физическа тренировка, която понижава стреса и повишават нивото на серотонина. Танците са начин да станем по-умни, тъй като за запомнянето и възпроизвеждането на различните комбинации от движения вие активирате различните области на мозъка.
8. Екипни спортове
Играейки в екип вие получавате много предимства - подвижност, нови приятели и общуване. Липсата на общуване се отразява отрицателно на мозъка и на общото здравословно състояние.
9. Бойни изкуства
Освен очевидната полза да може да се защитите - бойните изкуства развиват мозъка, повишавайки способността за концентрация, да се пази равновесие и да се постигне единство между тялото и разума.
10. Плетене
Според експертите плетеното е прекрасен начин за борба с тревожността, безпокойството, депресията и хроничната болка. Предимствата на работата с ръцете може да се сравни с ефекта на медитацията. Плетенето активира парасимпатичната нервна система и притъпява реакцията "бий и бягай."
11. Писане
Воденето на дневник, в който записвате мислите, идеите и целите си помага да се решат много проблеми и е един от начините да понижите стреса.
12. Учене на чужди езици
Изучаването на чужд език ще ви направи по-умен. Освен това ще може да общувате с чужденци, запознавайки се с културата им. Всичко това позволява да се понижи рискът от деменция.
13. Смехът
Освен всичко изброено по-горе, отлично лекарство за мозъка и цялото тяло е смехът, който е наричан активна медитация. Той помага да се намали нивото на стрес и да се отпуснете.