Когато проверявате пулса си, усещате силата на кръвта, преминаваща през артерия близо до повърхността на кожата ви с всеки удар на сърцето. Можете да намерите пулса си на китката, шията, лакътя или дори горната част на крака. Най-лесното място за проверка на пулса ви е китката или врата. Измерването на пулса ви показва колко пъти бие сърцето ви за една минута.
Вашият пулс е начин за преброяване на сърдечните удари в минута. Можете да усетите пулса си в различни части на тялото си.
Това, което усещате, когато измервате пулса си, е налягането във вашите артерии, което се повишава за кратко, докато сърцето ви изтласква повече кръв . Всеки път, когато сърцето ви бие, то изстисква и задвижва кръв през мрежата от артерии в тялото ви.
Още: Кардиолог: Каква е връзката между витамин D и холестерола
Между ударите сърцето ви се отпуска, което отново намалява налягането. Ето защо всеки удар на сърцето се усеща като единичен тласък, а не като постоянен поток от налягане като вода през маркуч.
Къде да проверите пулса си
Можете да намерите пулса си на китката, шията, лакътя или дори горната част на крака. Но най-лесното място за измерване на пулса ви е китката.
Как мога да измервам собствения си пулс?
Още: Ракия - как влияе на холестерола и полезна ли е за сърцето
Можете да проверите пулса си по всяко време, но хората често го проверяват, когато искат бърза мярка за здравето на дадено лице. Например, лекарят ще измерва пулса ви след травматично нараняване или по време на рутинен преглед. Хората също проверяват пулса си, докато тренират, ако се опитват да достигнат определен пулс.
Не е нужно да правите нищо, за да се подготвите. Ако се опитвате да се отпуснете, поемете дълбоко въздух.
Следвайте тези стъпки, за да проверите пулса си на китката си:
Завъртете едната си ръка така, че дланта ви да сочи нагоре.
Още: Кардиолог: Триглицериди, HDL и LDL холестерол - функции и стойности
Поставете средните три пръста на другата си ръка в горния жлеб на обърнатата нагоре китка, под мястото, където палецът се свързва с китката.
Натиснете силно. Трябва да почувствате едва доловимо, пулсиращо (биещо или пулсиращо) усещане. Ако не усещате нищо, приложете по-силен натиск с върховете на пръстите си.
Пребройте всеки пулс, който усетите за 30 секунди. (Часовник или хронометър са полезни.)
Удвоете броя на импулсите, които сте преброили. Това се равнява на вашия пулс в удари в минута (bpm). Ако сте преброили 40 импулса, умножете това по 2. Вашият пулс е 80 удара в минута.
Още: Лекар: Дефицитът на калий поразява сърцето
Стъпките за намиране на пулса ви на врата са малко по-различни:
Поставете показалеца си (до палеца) и средния пръст отстрани на врата си. Те трябва да влизат в жлеба под челюстта и до трахеята.
Натиснете силно, докато усетите пулс. Ако не можете да го почувствате, раздвижете леко пръстите си и увеличете натиска, докато усетите.
Пребройте импулсите за 30 секунди (като използвате часовник или хронометър).
Още: Какъв е пулсът на здравия човек вечер според възрастта
Удвоете броя на импулсите, които сте преброили, за да получите сърдечната си честота.
Можете също така да броите ударите за 10 секунди и да използвате тази формула:
Пребройте пулса си:удара за 10 секунди x 6 =удара в минута
Каква е нормалната честота на пулса?
Още: Кардиолог: Домашен 30-секунден тест с двата пръста разкрива състоянието на сърдечния ви мускул
За средностатистически възрастен в покой нормалната честота на пулса обикновено е между 60 и 100 удара в минута.
Колкото по-активни и във форма сте, толкова по-нисък е средният ви пулс в покой. Спортистите са склонни да имат по-нисък пулс в покой, отколкото неспортуващите.
Нормален пулс според възрастта:
Среден пулс в покой според възрастта:
Още: Лекар: Какъв е нормалният пулс на човек в покой?
Деца (на възраст от 6 до 15 години): 70 до 100 удара в минута.
Възрастни (на 18 и повече години): 60 до 100 bpm.
Пулс по време на тренировка (физическа активност)
По време на физическа активност пулсът ви трябва да бъде между 50% и 70% от максималния ви пулс.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Можете да изчислите максималната си сърдечна честота, като използвате тази формула:
220 – вашата възраст = прогнозиран максимален пулс
Например прогнозираният максимален пулс на 30-годишен е 190 удара в минута (220 – 30 = 190). Използвайки тази максимална сърдечна честота, нормалната честота на пулса по време на тренировка ще бъде между 95 и 133 удара в минута.
Какво ще стане, ако забележа пропуснати удари, докато измервам пулса си?
Още: Има ли оптимален пулс в покой: Какво се крие зад този важен здравен показател
Нормално е да имате от време на време неправилен сърдечен ритъм ( аритмия ) или да забележите пропуснати удари. Ако се случва често или ви причинява значителни симптоми като задух , замаяност или болка в гърдите, говорете с вашия доставчик на здравни услуги.
Ами ако пулсът ми изглежда твърде нисък?
В някои случаи е добре сърдечната честота да е под 60 удара в минута ( брадикардия ). Ниската сърдечна честота е нормална, ако:
Ти си спортист.
Още: Какви са нормите на пулса за различните възрастови групи?
ти спиш
Приемате лекарства като бета-блокери , които могат да намалят сърдечната честота.
Но си запишете час с вашия лекар, ако имате нисък пулс заедно със следните симптоми:
припадък
Още: Каква е нормата на пулса за всяка възраст?
умора
замаяност
Ами ако пулсът ми е твърде висок?
Ако сърцето ви бие повече от 100 пъти в минута по време на физическа активност, това е ОК. Вашето тяло се нуждае от повече кислород, когато тренирате. Може да имате по-висок пулс, ако сте дехидратирани или се борите с инфекция.
Още: Пулс до сто: Трябва ли да се лекува подобно състояние?
Но ако имате ускорен пулс ( тахикардия ), когато сте в покой и здрави, може да имате медицинско състояние. Говорете с вашия доставчик, ако имате ускорен пулс заедно със замаяност или сърцебиене.
Какво може да повлияе на пулса ми?
Има няколко фактора, които могат да променят сърдечната честота, включително:
Позициониране на тялото: Позицията на тялото ви може да повлияе на резултатите, когато измервате пулса си. Например, ако започнете да измервате пулса си в рамките на 15 до 20 секунди след изправяне, пулсът ви може леко да се повиши. Движението променя ритъма на сърдечния ви ритъм, което ще повлияе на пулса ви.
Още: Лекар: Коя е най-честата причина за висок пулс?
Емоции: Чувството на тревожност, стрес или екстремни емоции могат да ускорят сърдечната честота.
Лекарства: Някои лекарства, като бета-блокери, могат леко да намалят сърдечната Ви честота. Някои лекарства за астма могат да ускорят сърдечната Ви честота.
Температура на въздуха: По-високите температури или влажност карат сърцето да изпомпва повече кръв, така че пулсът ви може да се повиши.
Размер на тялото: Хората със затлъстяване ( индекс на телесна маса или ИТМ от 30 или повече) може да имат малко по-висок пулс.
Още: Кои са най-честите причини за неравномерен пулс?
Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.