В последните дни темата за прекратяването на процедурата за избор на нов главен прокурор предизвика широк обществен и политически отзвук. Промените в Закона за съдебната власт, които бяха обнародвани в Държавен вестник днес (21 януари), сложиха край на текущата процедура, оставяйки множество въпроси за бъдещето на съдебната система. В анализ за Студио Actualno Йово Николов, журналист от "Капитал" подчерта, че това развитие е резултат от силния обществен натиск.
"Сарафов да не бъде избиран за главен прокурор беше искане, което обедини както обществеността, така и професионалните организации като Съюза на съдиите и Съюза на адвокатите", отбеляза Николов. Още: Натиск от ДАНС заради разкрития за "Чирен": Говори уволненият одитор на "Булгартрансгаз" (ВИДЕО)
"Тупане на топката" и скрити намерения
Според Николов действията на управляващата коалиция между ГЕРБ, БСП, "Има такъв народ" и ДПС-Доган представляват "тупане на топката", целящо временно прикриване на истинските намерения зад промените в закона. Той подчерта, че промените са преминали през парламента по необичаен начин – без обсъждане на второ четене в комисия, което е извън обичайните процедури. "Това е отлагане, което дава възможност тандемът Борисов-Пеевски да остави отворена врата за бъдещ избор на Сарафов, ако в следващите месеци се сформира нов Висш съдебен съвет", добави той.
Аргумент в тази посока, според него, е фактът, че не бяха приети промените, забраняващи когато един човек е бил изпълняваш функциите главен прокурор, да няма право да се кандидатира за поста.
Николов изрази съмнения относно реалните промени в съдебната система, заявявайки, че промените в закона създават впечатление за "прегрупиране", а не за решителна реформа. "Виждаме удължаване на скамейката с удобни за управляващите кадри, които не предлагат истинска промяна", коментира той. Още: "След тази коалиция само Радев може да прати Борисов в нокдаун" (ВИДЕО)
Той също така акцентира върху скандалите, свързани със Сарафов, включително обвинения за облагодетелстване на семейството му и връзки със спорни фигури. "Има достатъчно доказателства, че този човек е неподходящ за поста", заяви Николов, добавяйки, че натискът от обществото е стреснал управляващите.
"Всичко е възможно"
На въпроса дали е възможно да се събере мнозинство за избирането на нов Висш съдебен съвет, Николов беше категоричен: "Всичко е възможно. Пеевски и Борисов имат достатъчно влияние, за да съберат необходимите 160 гласа." Той посочи, че задкулисните договорки между партиите остават ключов елемент в този процес. Още: “Кабинетът е по-скоро “Борисов-4”: Добромир Живков за компромисите в името на редовна власт (ВИДЕО)
Ситуацията около съдебната реформа в България остава неясна. Макар че промените в закона бяха приети, Николов предупреждава, че без сериозни структурни промени и премахване на политическите зависимости, резултатът може да бъде "не само от същото, но и още по-лошо".