Всеки човек понякога изпитва болки в стомаха и страда от констипация или диария. Ако обаче подобни проблеми са нещо, с което често се сблъсквате, значи определено е време да направите сериозни промени в менюто си. При проблеми с храносмилането има някои храни, които трябва да се избягват, защото водят до влошаване на състоянието ви. Част от тях са вредни за организма като цяло, а други просто не са подходящи в случаите на стомашен дискомфорт. Затова е добре да разберете кои са те и да ограничите приема им, докато не се почувствате по-добре.
Още: Лекар: За кои хора се препоръчва спането по гръб
Още: Лекар: Какво трябва да бъде храненето при камъни в жлъчката
1. Мазни и тежки храни
Когато се стремите да се храните здравословно, мазните и тежките храни са сред първите, които трябва да изключите от менюто си. По отношение на доброто храносмилане тяхното вредно действие е свързано с два нежелани ефекта. В единия случай мазните храни забавят изпразването на червата, което води до подуване на стомаха и дори запек. В други случаи е възможно обратното и да предизвикат диария.
Още: 5 ежедневни навика за лесно храносмилане и здраве на червата
Още: Прекалихте с храната по празниците? Ето как да върнете кръвното и холестерола си в норма
Още: Следпразнично: Билков чай от 3 съставки, който ще разтовари храносмилателната система
2. Пикантни храни
Ястията, приготвени с люти подправки, могат да раздразнят стомаха ви заради активното вещество, което се съдържа в тях – капсаицин. Капсаицинът не само предизвиква чувството за парене, когато хапвате люти храни, но и може да раздразни стомашната лигавица и червата. Организмът на някои хора се справя с действието на капсаицина, но при други той предизвиква болки в стомаха и диария.
Още: Болка между лопатките: Какво я причинява?
3. Преработените храни
Преработените храни като цяло са табу, когато става въпрос за здравословно хранене, и има защо. При тях липсват фибрите, които са важни за доброто храносмилане, като за сметка на това съдържат сол, консерванти, изкуствена захар и оцветители. Всички тези вредни съставки могат да доведат до възпаления в стомаха и проблеми с храносмилането. Освен това липсата на фибри затруднява преминаването на храната през стомашния тракт, което може да предизвика запек.
Още: Лекар: Винаги слагайте в кафето това за подобряване на метаболизма, здравен съвет за деня, 2 януари
Още: Какво означава компулсивно преяждане и как да се справим с него?
Още: Сигналите на храносмилателната система, че зеленчуците не действат добре на червата ви
4. Някои бобови растения
Някои представители на тази група, сред които са масленият боб, едамамето и соята, са по-едри, съдържат повече нишесте и се смилат по-трудно от стомаха. Ако се храните здравословно и по принцип нямате проблеми с храносмилането, не казваме, че трябва напълно да ги избягвате. Но ако изпитвате неразположение, по-добре заложете на по-дребни бобови растение като леща или грах.
5. Преработени млечни продукти
Киселото мляко е чудесен пробиотик с добро въздействие върху храносмилането. Това обаче важи за естественото кисело мляко, което не е обработвано допълнително и идва от крави, които са отглеждани без инжектиране на хормони и хранене с ГМО храни. При преработката млечните продукти губят веществата, които са полезни за стомаха, затова се стремете да консумирате био мляко, сирене, масло и т.н., особено ако имате храносмилателни проблеми.
Още: Лекар: Пийте този сок за добро храносмилане и отлично здраве на червата
6. Алкохол
При проблеми със стомаха, е добре да ограничите приема на алкохол. Причината е, че той дехидратира тялото ви, което може да доведе до подуване на стомаха и запек. Освен това алкохолът може да раздразни стомашната ви лигавица и дори на наруши чернодробния метаболизъм.
7. Кофеин
По принцип кофеинът стимулира активността на червата и почти всеки, който пие кафе сутрин, знае за неговото слабително действие. Ускорявайки изпразването на червата обаче, кофеинът може да предизвика дискомфорт и диария, ако вече имате проблеми със стомаха.
Още: 7 напитки, които могат да улеснят храносмилането
8. Захар
Всички знаем, че бялата захар е вредна и е добре да ограничим консумацията ѝ. За жалост тя е основна съставка на някои от най-вкусните и изкусителни храни. И все пак, при влошено храносмилане трябва да се откажете от сладкото, защото захарта насърчава развитието на лошите бактерии в стомаха. Освен това излишната захар, която не може да бъде нормално усвоена от организма, започва да ферментира в червата, което води до подуване, газове и болки.
9. Газирани напитки
Газираните напитки съдържат много захар, което е достатъчна причина да ги избягвате. При това мехурчетата им подуват стомаха и дразнят лигавицата му, както и стомашния тракт. Заради карбонизацията (процесът на газиране) тези напитки причиняват дисбаланс в стомаха, дехидратират тялото ви и пречат на нормалното функциониране на храносмилателната система.
Още: Колко време ни трябва да усвоим храната?
10. Горски плодове
Горските плодове са полезни и богати на витамини. При стомашен дискомфорт обаче могат да подразнят лигавицата на стомаха и дебелото черво. Причината е, че фибрите и семенцата в тях се смилат по-трудно и прекалената им консумация натоварва допълнително храносмилателната система. За да избегнете подуване на корема, диария и газове, просто не прекалявайте с тях.
11. Ядки и семена
Тук също имаме полезна и питателна храна, която обаче може да влоши проблемите със стомаха. Стомашното разстройство се засилва при консумация на ядки и семена, защото те дразнят стените на стомаха. Заради веществата фитати и танини, които съдържат, те се смилат трудно и могат да предизвикат газове, подуване на корема и проблеми с храносмилането.
Източник: Stylecraze