Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо НЕ трябва да засаждате чесън до розите

17 февруари 2025, 15:37 часа

Чували ли сте съвета да засадите чесън до розите, за да отблъснете листните въшки? Оказва се, че това е мит, който може да съсипе вашите розови храсти. През 2023 г. списание Horticulture Today публикува защо тази комбинация трябва да се избягва - корените на чесъна отделят алицин, токсин, който потиска растежа на розовите храсти.

Засаждане на чесън до розите - защо е лоша идея 

Известният градинар Дейвид Остин , създател на легендарните английски рози, казва в интервю за The Telegraph: „Чесънът е най-лошият съсед на розите. Това е все едно да облечеш вълк в овча кожа."

"Лабораторният анализ на почвата показа, че нивото на сярата, което чесънът активно усвоява, е спаднало до критични стойности. В случая розите не получават достатъчно хранителни вещества за образуване на своите пъпки“, обяснява агрономът Сергей Петренко.

Това са най-добрите сортове рози за засаждане през пролетта

Учени от Калифорнийския университет в Дейвис са открили, че алицинът нарушава функционирането на микоризите, симбиотичните гъби, които помагат на розите да абсорбират влагата. Но има и добри новини. Шалотът и дивият лук, за разлика от чесъна, са безопасни.

Експеримент на канала Pink Paradise доказа, че розите, засадени до лук, цъфтят с 15% по-дълго. Но е по-добре да държите чесъна на разстояние - поне 2 метра.

Британският градинарски блогър Монти Дон показа в шоуто Gardeners' World как да спасите вече повредени храсти: поливайте ги с разтвор на хуминови киселини и мулчирайте с компост от коприва. Тази смес неутрализира токсините и ще възстанови почвата.

Засаждане на рози: При каква темпратура на почвата е най-добре да се прави 

Но основната тайна за влиянието на чесъна върху розите е разкрита в Япония. От десетилетия разсадникът Sakura Roses засажда чесън не до, а около розовата градина - зад каменна ограда.

„По този начин миризмата отблъсква вредителите, но корените на двете растения не се конкурират за хранителни вещества“, каза собственикът на разсадника Кенджи Ямамото.

Чесънът не е единственият враг на розите. Картофите и патладжаните, засадени до рози, провокират късна болест.

Проучване от 2022 г. в Journal of Plant Pathology потвърди, че гъбичните спори на растенията от семейство Пасленови се прехвърлят върху стъблата на розата. Но мента и градински чай, напротив, ще защитят розовите храсти. 

Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?

Отглеждане на рози - какво още трябва да знае всеки градинар

Една от основните грешки при отглеждането на рози е изборът на неправилно място за розовата градина. Ако растението се отглежда в неподходящи условия, тогава не можете да очаквате буен цъфтеж.

Почвата трябва да е рохкава и питателна. Дебелината на хранителния слой трябва да бъде най-малко 40 см, в ямата за засаждане се добавят торове. Ако районът има тежка глинеста почва, добавете низинен торф, пясък или кокосови влакна към дупката. И не забравяйте да поставите дренажен слой от камъчета, счупени тухли или експандирана глина на дъното.

Как да предпазите розите от черни петна?

Повечето рози предпочитат открити слънчеви места. Розите трябва да се излагат на слънце в продължение на 6-8 часа всеки ден. И само някои сортове рози се чувстват доста добре в сенчести зони.

Мястото, където са засадени розите, трябва да бъде добре защитено от течения и северни ветрове. В същото време застоялият въздух също е противопоказан за розите. Розите не трябва да се засаждат там, където водата ще капе върху тях - под покривите на къщи, беседки, под короните на дърветата. 

Но от друга страна, розите са влаголюбиви растения. През лятото розите се поливат веднъж седмично, а в особено горещи периоди - веднъж на всеки 3-4 дни. Почвата се полива на дълбочина 20-30 см. Важно е водата да не попадне върху листата и цветовете. Първо, мокрите цветя изглеждат неестетично. Второ, постоянната влага на повърхността на стъблата, листата и цветята може да причини гъбични заболявания.

Розите ще станат по-силни през зимата, ако направите това през ноември

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес