Още през януари можете да започнете да планирате и да се подготвяте за работа в градината за предстоящия сезон през 2025 година, включително и за отглеждането на домати. Много градинари обръщат внимание на подготовката на семена за сеитба и следват препоръките на лунния календар.
Кога е най-доброто време за сеитба на домати през зимата на 2025 г.?
Отглеждането на повечето зеленчукови култури обикновено започва с разсад. Някои градинари го купуват от пазара, докато други предпочитат да го отглеждат сами.
За да определите най-добрите дати за засаждане на семена от домати, трябва да вземете предвид времето им на узряване. Можете да изчислите приблизителното време за сеитба, като използвате следната схема:
- Ранни сортове: От покълването до узряването минават около 80-105 дни.
- Средно ранни сортове: узряват за 110-120 дни.
- Къснозреещи сортове: от покълването до пълната зрялост минават 125-140 дни.
Хапчето, с което ще отгледате здрав и силен разсад
Колкото по-дълъг е периодът на зреене на доматите, толкова по-рано се засаждат като разсад. Например, през зимата е по-добре да се сеят къснозреещи сортове, докато среднозреещите и ранозреещите сортове могат да се оставят за пролетна сеитба. Обикновено градинарите започват да сеят домати за разсад в средата или края на февруари.
Според препоръките на лунния календар сортовете домати в средата на сезона могат да се засадят в открита почва от 15 февруари до 28 февруари. Разсадът се развива за приблизително 55-65 дни, така че младите растения могат да бъдат засадени в открита земя още в средата на май. Средноранните сортове са отлични за отглеждане в големи количества на открито.
Накиснете семената на краставиците в това за здрав и силен разсад
Къснозреещите сортове домати се засаждат като разсад от 1 до 15 февруари. Продължителността на тяхното развитие е приблизително 65-75 дни. Още в началото на юни тези домати могат да бъдат засадени в открита земя. Късните сортове са идеални за консервиране и могат да се съхраняват дълго време.
Засаждане на разсад от домати
Преди сеитбата на доматени семена е необходимо да се извърши тяхната предсеитбена подготовка. Това ще намали времето, необходимо за отглеждане на разсад от домати с 10 до 14 дни. Бъдещата реколта зависи от това колко компетентно извършвате предсеитбената подготовка и сеитбата на семена от домати.
Идеални за разсад: Най-добрите сортове краставици без горчивина
Също така е много важно да не закъснявате с времето за сеитба на домати, в противен случай разсадът няма да има време да се подготви за разсаждане. Също така не трябва да сеете семена от домати твърде рано. В този случай разсадът ще стане прекалено висок и няма да расте добре след разсаждането.
За отглеждане на разсад от домати е най-добре да използвате закупена почва за отглеждане на разсад от зеленчуци.
Много любители градинари засаждат семена от домати в дървени кутии, кутии от мляко или сок. Препоръчително е засаждането да се извършва в торфени саксии или пластмасови чаши с диаметър 10 - 12 см. Разсадът, отгледан в такива контейнери без пикиране, ще бъде по-силен, по-здрав и бързо ще се вкорени на ново място.
7 мита за разсада, на които всеки градинар трябва да спре да вярва
Напълнете съдовете за отглеждане на доматен разсад с пръст за семена и засейте в тях две покълнали семена, като ги заровите на 1 см в почвата. След това почвата се напоява добре с помощта на пипета или 10-грамова спринцовка. След засяването на доматите поставете контейнери с разсад върху тава, покрийте с прозрачно фолио и поставете на топло място, докато се появят издънки.
Периодично повдигайте филма и старателно навлажнявайте почвата в контейнерите за разсад. След покълването отстранете филма и поставете тавата на прозореца.
Влажността в помещението трябва да бъде най-малко 75%, в противен случай младите растения могат да започнат да гният.
Засаждане на разсад: Накиснете семената в това, за да покълнат 2 пъти по-бързо
Разсадът на доматите трябва да се полива редовно - обикновено веднъж на всеки 2 - 3 дни. За целта се използва малка лейка за поливане на стайни растения, а в началото - 10-грамови спринцовки.
Почвата в контейнерите трябва да е добре навлажнена, но без застояла вода на повърхността. В противен случай кислородът няма да може да достигне до корените и разсадът ще умре. Поливането е най-добре да се осъществява сутрин.
Как да подготвите разсада за засаждане в градината - НЕ забравяйте тези правила