Засаждане на домати: Трикът, с който ще спестите време

08 април 2025, 08:45 часа

Един доказан метод, използван от опитните градинари при засаждане на домати, ще помогне да направите процеса на отглеждане много по-ефективен и по-лесен. Освен това той ще ви спести време. Ето какво точно трябва да направите.

Предварителна подготовка на мястото за засаждане на доматите

Един от най-лесните начини да спестите време е да подготвите точките за опора на разсада веднага по време на засаждането. За да направите това:

Използвайте канап или здрав конец, който може да се завърже преди засаждането на разсада. Прекарайте конеца под корена на растението и веднага го увийте около стъблото. Това ще помогне да се избегнат ненужни манипулации в бъдеще и значително да ускори процеса на растеж на доматите.

С този трик доматите ще дават плодове като луди 

Използване на маркери за градински дупки. За да разпределите равномерно растенията и да спестите време за измерване на разстояния: Използвайте дървени колчета или шишове, за да маркирате местата за засаждане. Можете също да използвате въже, като го опънете през лехата на желаното разстояние между растенията.

Използвайте градински лопати и сеялки за дупки, за да ви помогнат бързо да изкопаете дупки с еднакъв размер. За да улесните засаждането, можете да закупите ръчен градински свредел, който ви позволява бързо да направите дупки в почвата. 

Поливане и мулчиране веднага след засаждане - тази процедура също спестява време при отглеждането на домати.

За да не губите време за ежедневна грижа през първите няколко дни:

  • Полейте растенията веднага след засаждането.
  • Мулчирайте почвата около храстите със слама, дървени стърготини или суха трева - това ще помогне да се запази влагата и да се намали честотата на поливане.

Торене на разсада на доматите с йод: Кога и как се прави

Още трикове при засаждане на доматите

Засаждане на разсада "легнал". Много градинари практикуват засаждане на разсад не в дупки, а в продълговати окопи, поставяйки домати в тях хоризонтално (приблизително до първата двойка истински листа). Този метод е идеален за много удължен разсад с дълги стъбла. Тази опция за засаждане се използва и ако почвата не е достатъчно топла и дълбокото вкореняване ще се отрази негативно на развитието на растенията.

И най-важният аргумент в полза на този тип засаждане: доста голяма част от стъблото на растението е заровена дълбоко, върху която се образува мощна коренова система. Впоследствие това ще даде на растението повече храна и сила за плододаване.

Понякога собствениците на оранжерии са недоволни от плодовия набор от домати. Тази ситуация често може да възникне в поликарбонатни оранжерии, където няма вятър и достъпът за пчели, земни пчели и други опрашващи насекоми е труден. В случая всеки ден е необходимо да се извършва леко разклащане на доматените храсти, така че прашецът да падне върху близалцата на плодниците. А за да привлечете полезни насекоми, можете да засеете в градината билки и подправки с ароматни цветя (босилек, мента, розмарин, градински чай) между доматените храсти, както и цъфтящи медоносни растения (например алисум).

Реколтата на доматите няма да има прибиране: Тайната на опитните градинари

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес