С какво не трябва да се пръскат доматите след дъжд?

28 май 2024, 10:44 часа

Макар водата да е извор на живот, дъждовното време през този месец не създава най-подходящата среда за отглеждане на вкусни домати. Прекомерната влага е предпоставка за развитие на гъбични заболявания по доматите, които застрашават реколтата, води до уплътняване на почвата, което не позволява на корените да дишат, поради което загниват и загиват, причинява напукване на доматите и пречи на усвояването на ценни хранителни вещества от почвата.

Още: Какво трябва да знаем за засаждането на спанак през пролетта?

Още: Хитът на сезона: Този сорт краставици дава по 16 кг реколта

Ежедневните валежи не позволяват и пръскане на доматите срещу вредители и болести, тъй като дъждът отмива препарата и пръскането не постига целта си. Проблем създава и системното изпаряване на водата от почвата, водещо до конденз и непрекъснато мокри листа на доматите.

Всички тези, породени от ежедневните дъждове неблагоприятни за реколтата промени по доматите и почвата, могат да лишат градинаря от удоволствието да се радва на вкусни домашно отгледани плодове. Необходима е специфична и допълнителна грижа за доматите в дъждовните пролетни или летни месеци, за да не пострада значителна част от реколтата.

Отглеждане на домати - всичко, което НЕ знаете

Още: Най-често срещаните вредители по доматите, за които трябва да внимавате

Още: Как правилно да използвате сода за хляб в градината си при борба с гъбичките

Какви грижи да полагате за доматите в дъждовните месеци?

Ежедневните дъждове, ако са проливни особено, причиняват редица щети на насажденията и застрашават реколтата, ако не се предприемат своевременни мерки. Сред тях са:

  • разрохкване на почвата с цел осигуряване на кислород на корените,
  • направа на дренажни системи или повдигнати лехи за доматите,
  • премахване на излишните листа и издънки, които отнемат хранителните вещества на плода и пречат на развитието на доматчетата,
  • повдигане на клоните, за да не висят доматите в калта на земята,
  • оплевяване, за да не задушават плевелите, избуяли след дъжд, доматите и да не отнемат хранителните вещества, предназначени за тях,
  • предприемане на мерки за растителна защита, за да не се допусне развитие на гъбични заболявания и други, застрашаващи реколтата и като цяло живота на растенията, които са по-податливи към заболявания в лошо и дъждовно време – имунитетът им се снижава, подобно на този при хората, а и защото е невъзможно да се пръскат доматите след дъжд и при още предстоящи валежи,
  • внасяне на допълнителни хранителни вещества в почвата посредством торене, тъй като се изчерпват по-бързо във влажно време и др.

С какво не трябва да се пръскат доматите след дъжд?

След дъжд, по време на дъжд и когато предстоят валежи, не следва да се предприема никакво пръскане на доматите срещу болести и вредители, тъй като падащите дъждове ще отмият препаратите, преди да са оказали въздействие. Особено трябва да се внимава с добавянето на азот към почвата на доматите. Това ще бъде голяма грешка на градинаря, водеща до образуване на твърде много зеленина – листна маса – за сметка на плодовете, чието развитие се забавя.

Още: Как и кога е най-подходящото време да засадите арония

Още: Това е "лудото" дърво, което дава 40 различни сорта плодове

Кога е най-подходящото време за засаждане на домати?

Ако обаче дъждовното време е отминало и предстоят хубави дни, моментът е идеален за превенция на маната и куп други опасни заболявания, които се развиват бързо и могат да унищожат реколтата изцяло. Опитните градинари знаят кои препарати са подходящи за употреба след дъжд и нужни за превенция на болестите по доматите, свързани с влагата, както и кои са неподходящите.

Сред тези препарати има и напълно безвредни за хората, несъдържащи химия като йод, суроватка, тинктура от чесън и други, чиято ефективност е висока, а същевременно с това са безопасни и безвредни за околната среда и човека. Има и готови биологични препарати, които също са безвредни и ефективни.

Кога не трябва да се пръскат доматите след дъжд?

Важно е пръскането на доматите да се извърши в подходящ момент, за да е ефективно. В противен случаи се хвърлят средства, време и труд буквално на вятъра. Дъждът, вятърът, лошото време са показател, че не е момент за пръскане. Важно е да се знае и че преустановяването на валежите и благоприятната прогноза за следващия ден също не правят момента идеален за употреба на препарати.

След дъжд доматите не трябва да се пръскат, ако още са мокри. От ключово значение е да се изчака да изсъхнат и след това да се приложат мерките за растителна защита. Впрочем това се отнася и за влага върху доматите, причинена от сутрешната роса – не се пръскат, преди тя да се е изпарила от листата.

Единствено познаването на правилата за грижа, обработка и пръскане на доматите в дъждовните месеци от годината ще помогне на градинарите да предпазят и съхранят растенията и да се радват на богата реколта въпреки лошото време.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес