Кърлежите живеят предимно в гори и диви гъсталаци, но те се колонизират териториите на градини и летни вили. Етеричните масла от някои непретенциозни растения, които могат да бъдат засадени в градината, имат способността да отблъскват нежеланите гости. Списъкът с тях включва боб лима, карамфил, невен, пелин, градински здравец, лавандула, розмарин, къдроглава лайка, коча трева, обикновена вратига.
Още: Вашият спатифилум ще изглежда като от каталог – само направете тази смес
Още: Подправката, която предпазва картофите от покълване и гниене през зимата
Растенията, които отблъскват кърлежи
Боб Лима - той е особено добър избор като репелент. Той е отлично средство срещу кърлежи, мушици и комари. Препоръчва се с него да се украсяват веранди, беседки и жив плет. И реколтата му се използва за храна.Трябва да се отбележи, че това растение може да се използва като декоративен елемент, въпреки че хранителната му също не е за пренебрегване.
Ако някога сте попадали на продукт против кърлежи с натурален състав, сред съставките може да видите карамфил. Ето защо можете безопасно да го засадите в градината си.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Невен - това цвете няма нито един недостатък: той е отлично средство срещу повечето известни вредители, разбира се добре с различни култури и не е взискателно.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Пелин - миризма на това растение не се харесва на повечето градински вредители и паразити. Понася полусянка, но за предпочитане са слънчевите места. Благодарение на своите лечебни свойства е популярен в народната медицина.
Градински здравец - ще ви спаси от комари, мушици и кърлежи. Не изисква специални грижи.
Коча трева - кръвопиещите паразити, за разлика от котките, не понасят нейния аромат. Кочата трева също е ценно медоносно растение и често се отглежда в пчелините.
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Лавандула - има силна пикантна миризма, която отблъсква паякообразни и насекоми. Също така се препоръчва да засадите лавандулови цветни лехи близо до беседката, за да се отървете от вечерното бръмчене на комари.
Розмарин - отблъсква почти всички видове насекоми. Изисква много слънце и топлина. Растението е широко известно в народната медицина. Не понася студено време. За зимата трябва да се прибере на закрито.
Къдроглава лайка - известнае е също като пиретрум. Съдържа вещества, които са невротоксични за насекомите. Вирее добре на слънчеви места. Цъфти цяло лято със сферични бяло-жълти кошнички. Не расте на бедни песъчливи почви.
Обикновена вратига - един от най-добрите естествени репеленти. Миризмата на нейния сок наподобява камфор и перфектно отблъсква насекомите. Самата вратига е непретенциозна в грижите. Вирее най-добре на глинести почви, богати на хранителни вещества, на слънчево място. По отношение на премахването на заплахата от кърлежи, това е най-ефективният вариант.
Ефективни методи, които ни предпазват от ухапване от кърлежи