Антракнозата в доматените растения е сериозно, но предотвратимо заболяване. Причинена от гъбични спори, които оцеляват предимно върху остатъци от култури и плевели, антракнозата по доматите причинява гниене на зрели или презрели плодове.
Какви особености има в поливането на домати в оранжерия
С изключение на лезиите по самите плодове, заразените с антракноза доматени растения обикновено продължават да изглеждат здрави, докато болестта продължава да се разпространява върху здравите домати.
И така, какво можете да направите с антракнозните домати? Продължете да четете, за да научите как да се борите с антракнозата по доматите.
Още: Доматите ще растат бързо и маната няма да ги засегне благодарение на тази съставка
Антракнозата се причинява от редица видове Colletotrichum, гъба, която е често срещана в райони, където влажните условия улесняват нейното разпространение. Гъбата зимува върху растителни остатъци или може да се пренесе със семена.
Разпространява се от висока влажност и чести валежи, както и поливане отгоре с методи за напояване над главата. Ако не се управлява, разпространението му може да причини значителни загуби в добивите. Засяга и други членове на семейство Solanacea като патладжан, чушки и картофи.
Симптоми на антракноза по домати
Симптомите на антракноза по доматите се появяват като малки, напоени с вода петна върху зрели плодове. Петната нарастват и потъмняват, понякога с наличието на спори с цвят на сьомга, видими на повърхността на лезията.
Още: Торене на доматите след засаждане: Кога и как се прави
С напредването на болестта лезиите се присъединяват, което води до гниене на плодовете. Понякога болестта засяга и по-старите листа на растението, което води до малки тъмни петна, обхванати от жълтеникав ореол.
Как да предотвратим антракнозата в доматените растения
Тъй като болестта презимува в растителни остатъци и плевели, една от първите линии на защита е да премахнете всички остатъци и плевели преди засаждането на вашите доматени растения.
Освен това, тъй като патогенът може да премине от заразени семена, не запазвайте семена от болни плодове. Вместо това купувайте устойчиви на болести сортове, особено в райони, където болестта е била известна преди това.
Още: Какви груби грешки допускат много хора при отглеждане на домати?
Избягвайте използването на поливане отгоре и вместо това преминете към капково напояване, маркуч за напояване или ръчна вода само в основата на растението. Избягвайте попадането на вода върху листата или плодовете на доматите, които могат лесно да разпространят спорите.
Оставете достатъчно пространство между растенията, за да улесните въздушния поток и да позволите на растенията да изсъхнат бързо. Растенията за поставяне на колове и решетки също могат да помогнат за предотвратяване на предаването на болестта.
Как да се преборим с акарите по доматите по естествен път
Гъбичните пръскания, извършвани редовно от завързване на плодовете до прибиране на реколтата, също могат да осигурят известна степен на контрол върху болестта.
Берете узрели плодове възможно най-скоро. Въпреки това, дори плодовете без признаци на болестта все още могат да бъдат засегнати след прибиране на реколтата.
Още: Най - честите болести по доматите и как да ги лекувате
Как да се отървем от антракнозата по доматите
След като болестта се установи, можете да опитате да забавите разпространението й, като използвате някои от техниките за управление по-горе, но обикновено битката е загубена.
Специалните приложения на фунгициди също могат да забавят разпространението на болестта, но няма да спрат напълно нейното развитие.
Още: Доматите ще растат правилно, ако добавите тази проста съставка
Можете да ядете домати с антракнозни лезии; първо изрежете лезиите. Въпреки това, ако по-голямата част от плодовете са покрити с лезии, най-добре е да ги изхвърлите. Растенията, които са силно засегнати, също трябва да бъдат премахнати и изхвърлени правилно. Не ги поставяйте в компостната купчина, тъй като може да не се нагрее достатъчно, за да унищожи патогена, като по този начин оцелее, за да зарази друга култура.