Опитните градинари знаят трикове, които ще помогнат на семената от краставици да покълнат бързо. Освен по-бързо покълване, този метод има и други предимства - предварителното накисване на семената гарантира, че ще получите здрав и силен разсад, който ще се адаптира по-бързо след засаждането му в градината.
Ето в какво трябва да се накиснат семената на краставиците.
Накисване в калиев хумат
Подходящ е както за кореново, така и за листно приложение. Тази съставка е чиста хуминова киселина. Пропорцията за приготвяне на разтвора е: 1 ml калиев хумат на 100 ml топла вода. Оставете да се кисне за 2 часа. След като семената се напоят добре с течността, те могат да бъдат извадени и засадени - или в чаши на перваза на прозореца, или в градината. Всичко зависи от метеорологичните условия.
Накисване във водороден прекис
Той е отличен окислител и антисептик. Тази съставка не само ще ускори покълването, но и ще дезинфекцира семената. За целта ще ви е необходим 3% аптечен водороден прекис - 1 лъжица се разтваря в чаша вода. Изсипете разтвора върху семената, за да ги покриете с 5 mm. Също така семената трябва да се киснат 2 часа в този разтвор.
Топ 5 народни рецепти за торене на краставиците: Всички ще завиждат на реколтата ви
Ако производителят е отбелязал, че семената са преминали предсеитбена обработка, те са готови за засаждане и не е необходимо да се подлагат на предварително накисване.
При накисване на семена в хумат или пероксид и някои от тях ще потънат на дъното, докато други изплуват отгоре. Но не бързайте да изхвърляте семената, които не са потънали. В рамките на половин час, когато обвивката им омекне, повечето от тях ще потънат. И ако някои от тях все още не са потънали, няма смисъл да засаждате тези семена, защото те няма да покълнат.
Най-ефективният и бюджетен тор за краставици се приготвя така
Краставицата не е бавно поникваща култура, затова и при суха сеитба пониква бързо. Необходимо е семената да се държат 2-3 дни при температура 24 градуса. Покълналите семена са силно зависими от фактори като температура на почвата, поливане и изсушаване на почвата. Ако режимът на температура и поливане е нарушен, покълналите семена най-вероятно ще загинат.
Ако семената са третирани, накисването няма да им е от полза, а напротив, ще отмие защитния слой. Предварително третираните семена е лесно да се идентифицират, тези семена винаги са оцветени. Когато сеете директно на постоянно място, по-добре е да не поемате рискове и да сеете сухи семена, особено ако почвата не се е затоплила достатъчно.
Доматите и краставиците ще дават реколта до есента: Трябва ви само 1 шепа от тази билка