Торене на чесъна през пролетта: Каква е тайната на добрата реколта

10 април 2025, 16:37 часа

През пролетта чесънът се нуждае от първото си торене, което ще му помогне да расте бързо, да образува голяма луковица и да се избегне пожълтяване на листата. За целта можете да използвате естествен органичен тор, който съдържа всички необходими микроелементи. Ето кой е този тор и как е правилно да се използва.

Първото торене на чесъна през пролетта

Специалистите препоръчват използването на гранулиран пилешки тор, защото той:

  • Съдържа повече азот, фосфор и калий, което насърчава растежа на растенията.
  • Не съдържа амоняк, който в прясна форма може да изгори корените и да навреди на растенията.
  • Не изисква накисване или дезинфекция, тъй като гранулите не съдържат вредни насекоми и техните ларви.

Чесън: Как опитите градинари го използват срещу вредители в градината

За да приготвите този органичен тор, се нуждаете от един литър буркан гранулиран пилешки тор на 10 литра вода. Торът трябва да се остави да престои няколко часа, докато гранулите се разтворят напълно.

Как правилно да наторите чесъна?

Преди да приложите този тор, почвата трябва да се навлажни, така че кореновата система на чесъна, която се намира на дълбочина 10 см, да може да получи всички хранителни вещества. Половин литър от концентрата се разрежда в 10 литра вода. Ако не разполагате с гранулиран тор, може да се използва пресен кокоши тор, но той трябва да се накисне за 7 дни, за да се унищожат вредителите и да неутрализира амоняка, съдържащ се в него. В противен случай той ще изгори корените на  чесъна и това ще е пагубно за насажденията.

Къде да засадите чесън, за да отблъсне вредителите от градината ви

Готовият торов концентрат може да се съхранява до една седмица в затворен съд, далеч от слънцето. От 10 литра концентрат се получават 200 литра готов тор, което е достатъчно за цяла градина.

Още за торенето на чесъна

За първо торене на чесъна може да се използва амониев нитрат и амониев сулфат. Амониевият нитрат съдържа азот в нитратна и амониева форма, което осигурява както бърз, така и дълготраен ефект. Лесно се абсорбира дори в хладно време. Разходът от него е 20 гр на 10 л вода (поливане) или 20 гр сухо вещество на 1 m² (последвано от поливане).

Амониевият сулфат бавно се извлича от почвата, осигурявайки стабилно подхранване на чесъна. Съдържа сяра, която подобрява усвояването на азота и предотвратява пожълтяването на листата. Разходната норма е 20 гр на 1 кв.м. (разпръсква се върху почвата или между редовете). И двата тора могат да се прилагат директно върху влажна почва или върху последния сняг, който ще се стопи и овлажни почвата.

Лук и чесън: Защо НЕ трябва да се засаждат заедно

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес