Късната болест по доматите е една от най-сериозните гъбични заболявания, които могат да засегнат доматите и картофите. Разпространява се от заразени трансплантанти, картофи, домати и някои плевели. Спорите на гъбата лесно се разпространяват чрез въздуха, а дъжда отлага спори върху растенията и също може да причини инфекция. Ако климатът е хладен и влажен – това са перфектните условия за разпространение на болестта.
Какви са симптомите на късна болест по доматите?
Ако забележите лезии по листата, стъблата и плодовете, които изглеждат напоени с вода – значи имате проблем с късна болест по доматите. Лезиите ще станат кафяви. Болестта се придвижва от външната страна на короната навътре.
Кои са най-опасните болести по доматите – ето как да се предпазите
Как може да предотвратите или да се справите с късната болест?
Една от стъпките, които може да предприемете, е да поливате доматите отдолу чрез капково напояване. Трябва да осигурете достатъчно място между растенията и да им изберете добро местоположение, за да има добро движение на въздуха. Растенията не трябва да се пипат, когато листата са мокри.
Мулчирането с пластмаса или органичен материал ще намали развитието на ранна мана повече от късна мана. Поставянето на домати на колове или клетки ще доведе до по-бързо изсъхване на листата. Преди да засаждате растенията, трябва да проверите трансплантациите за симптоми на заболявания. Друга стъпка за предотвратяване на болестта е да не засаждате доматите близо до картофи.
Болест по доматите: Защо растенията са кухи отвътре?
Пръскането с фунгициди е най-ефективният начин за предотвратяване на късна болест. Фиксирани медни продукти могат да се използват от органични градинари за предотвратяване на инфекция с късна болест. Прочетете етикета на всеки фунгицид преди прилагане.
Ако условията са такива, че предразполагат развитие на късна болест, започнете седмично пръскане веднага след трансплантацията. В противен случай прилагайте защитни фунгициди, започвайки от цъфтежа, за контрол на късната болест и други болести по доматите.